Connect with us

Sport

Rosja mówi: „Wielka Brytania jest winna” za kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej

Published

on

Rosja twierdziła, że ​​„Wielka Brytania jest winny „kryzysu migracyjnego na polskiej granicy według ministra spraw zagranicznych” Liz Truss nalegał prezydent Władimir Putin interwencja.

ten Kreml powiedział, że Wielka Brytania ponosi „historyczną odpowiedzialność” za los Irakijczyków uchodźcy którzy zebrali się na granicy i próbowali dostać się do Europa.

Pisanie w Niedzielny telegrafTruss oskarżyła prezydenta Białorusi Łukaszenkę o wykorzystywanie „zdesperowanych migrantów jako pionków” w „starannie zaprojektowanym kryzysie”. Unia Europejska twierdzi, że Łukaszenka celowo przepycha migrantów przez granicę w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone na jego reżim.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Sacharowa zaprzeczyła w niedzielę wobec pani Truss, jakoby Putin ponosił jakąkolwiek odpowiedzialność za kryzys, mimo jego nieustannego poparcia dla Białorusi.

„Brytyjska inwazja na Irak została„ starannie zaaranżowana ”- powiedziała Zakharova.

„Wielka Brytania ponosi wyraźną historyczną odpowiedzialność za wszystko, co wydarzyło się w regionie od tamtego czasu – śmierć Irakijczyków, zniszczenie irackiej państwowości, niekończący się strumień uchodźców, pojawienie się IS, katastrofy humanitarne w tej części świata.

„Dopóki Londyn nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za swoje zbrodnie, jego agenci nie mają prawa wskazywać nikogo palcem”.

Polscy żołnierze i policjanci obserwują migrantów na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Kuźnicy (via REUTERS)

Rosja jest ważnym sojusznikiem Białorusi, którą UE oskarżyła o przeprowadzenie „ataku hybrydowego” poprzez lot Tysiące migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu i wezwał ich do nielegalnego wjazdu do Polski.

Później, w niedzielę, Putin powtórzył komentarz pani Zacharowej w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej.

„Nie zapominaj, skąd wziął się kryzys związany z migrantami” – powiedział. „Czy to Białoruś była pionierem tych problemów, czy co? Nie, to są przyczyny, które zostały stworzone przez kraje zachodnie, w tym kraje europejskie ”.

W innym miejscu Putin oskarżył polskie siły na granicy z Białorusią o bicie migrantów, strzelanie nad ich głowami oraz włączanie nocą świateł i syren w pobliżu.

„To tak naprawdę nie pasuje do wyobrażeń ludzkości, które mają stanowić podstawę całej polityki naszych zachodnich sąsiadów” – dodał.

Premier Polski Mateusz Morawiecki wezwał do interwencji NATO.

„Nie wystarczy, że tylko publicznie wyrażamy nasze zaniepokojenie – teraz potrzebne są konkretne kroki i zaangażowanie całego sojuszu” – powiedział PAP.

W czasie kryzysu urzędnicy UE podnieśli alarm w związku z przemieszczaniem się wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą i możliwym atakiem. Moskwa narzekała na zwiększenie aktywności NATO w regionie.

Kontynuuj czytanie

Generał Carter jest zaniepokojony eskalacją napięć na granicy z Białorusią

Liz Truss wzywa Putina do interwencji w kryzysie uchodźczym na Białorusi

Co mówią gazety – 14 listopada

READ  Serie A. AS Roma - Juventus 2-2 w 2. kolejce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *