Connect with us

Nauka

Rosja „już celuje” w Polskę, Szwecję i Finlandię za wejście do NATO | Świat | Aktualności

Published

on

Łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkēvičs ostrzegł, że wiele rosyjskich rakiet „już celuje” w Szwecję i Finlandię, ponieważ oba kraje bałtyckie są mile widziane w sojuszu wojskowym NATO. Przemawiając na szczycie NATO w Madrycie, Rinkēvičs mówił o zagrożeniu ze strony rakiet stacjonujących w rosyjskiej enklawie Kaliningradu, między Polską a Litwą.

Rinkēvičs powiedział BBC News: „W Kaliningradzie już są te pociski, oczywiście to nic nowego.

„Uważamy również, że istnieje już wiele pocisków wymierzonych nie tylko w państwa bałtyckie, nie tylko w Polskę, ale także w Szwecję i Finlandię.

„Z naszego punktu widzenia najbardziej historycznym osiągnięciem tego szczytu jest oczywiście zaproszenie Finlandii i Szwecji do udziału.

„Ponieważ naprawdę zwiększa nasze bezpieczeństwo, sprawia, że ​​Morze Bałtyckie jest prawie morzem NATO i do pewnego stopnia naprawdę zwiększa nasze bezpieczeństwo poza pierwsze decyzje dotyczące rozmieszczenia”.

Na środowym szczycie, zdominowanym przez rosyjską inwazję na Ukrainę i wywołane przez nią niepokoje geopolityczne, NATO zaprosiło Szwecję i Finlandię do przyłączenia się i obiecało siedmiokrotny wzrost od 2023 r. w pogotowiu sił bojowych maksymalnie wzdłuż wschodniej flanki.

W odpowiedzi prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja zareaguje w naturze, jeśli NATO zainstaluje infrastrukturę w Finlandii i Szwecji po tym, jak przystąpią one do sojuszu wojskowego kierowanego przez USA.

Rosyjskie agencje prasowe cytowały Putina, że ​​nie może wykluczyć napięć w stosunkach Moskwy z Helsinkami i Sztokholmem w związku z członkostwem w NATO.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział dalsze rozmieszczenie sił lądowych, morskich i powietrznych w całej Europie, od Hiszpanii na zachodzie po Rumunię i Polskę na granicy z Ukrainą.

Gdy 30 przywódców narodowych NATO zebrało się w Madrycie, siły rosyjskie zintensyfikowały ataki na Ukrainie, w tym ataki rakietowe i bombardowania w południowym regionie Mikołajowa, w pobliżu linii frontu i Morza Czarnego.

Burmistrz miasta Mikołajów powiedział, że rosyjska rakieta zabiła co najmniej pięć osób w budynku mieszkalnym, podczas gdy Moskwa powiedziała, że ​​jej siły uderzyły w tak zwaną bazę szkoleniową dla zagranicznych najemników w regionie.

READ  „Zmiany klimatu wymagają współpracy ponad granicami”

Wokół położonego na wzgórzu miasta Łysychańsk toczą się nieustanne walki, które rosyjskie siły próbują otoczyć, próbując zdobyć uprzemysłowiony wschodni region Donbasu w imieniu separatystów.

Donbas obejmuje prowincje Donieck i Ługańsk.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *