Connect with us

Świat

Rosja aresztuje czołowych dyrektorów ds. cyberbezpieczeństwa w przypadku zdrady

Published

on

Rosja aresztuje czołowych dyrektorów ds. cyberbezpieczeństwa w przypadku zdrady
  • Założyciel firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem oskarżony o zdradę
  • Szefom grozi do 20 lat więzienia, zarzuty zaprzeczają, mówi TASS
  • Aresztowanie chłodzi IT i świat biznesu

MOSKWA, 29 września (Reuters) – Rosyjskie władze aresztowały dyrektora generalnego wiodącej rosyjskiej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem pod zarzutem zdrady, poinformował w środę sąd.

35-letni Ilya Sakkov, założyciel Group IB, jednej z najbardziej znanych rosyjskich firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem, został aresztowany we wtorek, podała stacja telewizyjna RTVI, kiedy funkcjonariusze organów ścigania przeszukali moskiewskie biura firmy.

Państwowa agencja informacyjna TASS zacytowała anonimowe źródło bezpieczeństwa, które twierdziło, że Sachkov został oskarżony o współpracę z nieokreślonymi zagranicznymi agencjami wywiadowczymi i naruszenie zdrady. Twierdzono, że zaprzeczył obu zarzutom.

Grupa IB stwierdziła w oświadczeniu, że Sachkov jest pewien, że nie jest winny zarzutów, ale nie może ich dalej komentować. Nie było oficjalnego oświadczenia w tej sprawie od służb bezpieczeństwa.

Moskiewski Sąd Okręgowy Lefortowo zapowiedział, że Sakkow pozostanie w areszcie przez dwa miesiące.

Za zdradę grozi kara do 20 lat więzienia. Szczegóły takich spraw rzadko wychodzą na jaw ze względu na ich tajny charakter.

Global IB koncentruje się na badaniu przestępstw związanych z zaawansowanymi technologiami i oszustwami internetowymi z globalną bazą klientów, która obejmuje banki, firmy energetyczne, firmy telekomunikacyjne i Interpol.

Ilya Sachkov, szef rosyjskiej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Group IB, widziany w samochodzie w Moskwie, 9 listopada 2018 r. Zdjęcie z 9 listopada 2018 r. REUTERS / Szamil Zhumatow / Pliki

Dalsze poszukiwania odbyły się w środę w petersburskich biurach Grupy IB i innych nienazwanych firm, jak podała agencja informacyjna RIA.

Saczkow to znana postać z branży biznesowej i informatycznej, która przynajmniej raz spotkała się z prezydentem Władimirem Putinem.

Jest najmłodszym z długiej linii osób oskarżonych o zdradę stanu w ostatnich latach, w tym naukowców, żołnierzy, urzędników państwowych i byłego dziennikarza.

Borys Titow, prezydencki komisarz ds. praw biznesu, poprosił śledczych o ujawnienie informacji o sprawie Sachkowa.

READ  Bagdad: Ponad 100 rannych w starciach, gdy protestujący szturmują parlament w Iraku

Podczas telekonferencji Kreml odrzucił pomysł, że sprawa może wpłynąć na klimat biznesowy w Rosji, twierdząc, że jest ona związana ze zdradą, a nie interesami.

Grupa IB poinformowała, że ​​przeszukania ich biur rozpoczęły się we wtorek rano, a organy ścigania odeszły tego samego wieczoru. Nie było informacji, dlaczego przeprowadzono przeszukania.

Kanał telewizyjny RTVI poinformował, że Sachkov został aresztowany we wtorek i powołał się na źródło organów ścigania. Korespondent RTVI poinformował również, że mężczyźni ciągnęli rzeczy z biura Grupy IB do furgonetki zaparkowanej na zewnątrz.

Grupa IB stwierdziła, że ​​wszystkie usługi działają normalnie, a bezpieczeństwo danych klientów zapewnia rozproszona geograficznie infrastruktura firmy.

Sprawozdania Antona Kolodyazhnyya, Antona Zvereva, Aleksandra Szpiku; Pisanie przez Toma Balmfortha Edycja przez Andrew Osborna i Nicka Macfie

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *