Connect with us

Zabawa

Reżyser „Przysięgi Ireny” sfilmował kryzys ukraiński przez pryzmat II wojny światowej – The Hollywood Reporter

Published

on

Reżyser „Przysięgi Ireny” sfilmował kryzys ukraiński przez pryzmat II wojny światowej – The Hollywood Reporter

Kiedy kanadyjska reżyserka Louise Archambault nakręciła swój dramat o Holokauście Przysięga Ireny – o bohaterstwie młodej kobiety, która ukrywała polskich Żydów przed hitlerowskim okupantem – podczas realizacji w Polsce napotkała przeszkody współczesności.

Archambault był świadkiem prowizorycznego obozu dla uchodźców pełnego Ukraińców uciekających przed rosyjską inwazją na swój kraj obok swojego hotelu w Warszawie i musiał negocjować kordon bezpieczeństwa, gdy prezydent USA Joe Biden przybył w marcu 2022 r., w pierwszą rocznicę wojny.

„Chciałam tylko dostać się do swojego pokoju hotelowego, ale nie mogłam się przedostać ze względu na zbyt dużą ochronę” – wspomina Archambault, wracając do hotelu po porannym zwiedzaniu nowych lokalizacji Przysięga Ireny, Tylko po to, by spotkać czujnych agentów Secret Service, gdy machała kartą-kluczem do pokoju.

Natomiast wizyta na Dworcu Centralnym w Warszawie, który był wówczas ważnym przystankiem dla milionów ukraińskich uchodźców, uwydatniła okropności rosyjskiej inwazji. „To głównie kobiety i dzieci potrzebowały jedzenia, odzieży i miejsca do odpoczynku. Pomyślałem: to jest wojna i to dzieje się obok mojego hotelu. Będę spać w łóżku w pokoju hotelowym, a oni nie mają domu, może kogoś stracili, a może ich mąż jest na wojnie – wspomina.

Wszystko to dla Archambault podkreśliło odwagę bohaterki jej filmu, Ireny Gut, polskiej pielęgniarki granej przez Sophie Nelisse, która podczas gdy ona chroniła kilkunastu żydowskich mężczyzn i kobiety przed prześladowaniami i morderstwami pod nosem nazistowskiego dowódcy (Dougray Scott). Prowadziła swój dom jako gospodyni, a następnie została zmuszona do zostania jego kochanką.

„Być może uratuję kilku Żydów. Może umrę, nie obchodzi mnie to, muszę coś zrobić, inaczej poczuję się bezradny” – powiedział reżyser o prawdziwej motywacji Gutsa. Gut była zdeterminowana chronić znajdujących się pod jej nadzorem polskich pracowników fabryki, ale w obliczu groźby aresztowania groziła im pewna śmierć. Wybrała więc najbezpieczniejsze miejsce, jakie znała: piwnicę domu niemieckiego dowódcy, w której mieszkała.

READ  Aneta Zając pochwaliła się zdjęciem swoich synów i partnera. Ukochani mężczyźni gotują dla nich posiłek

Ukrywała Żydów przez ponad dwa lata, aż do końca okupacji niemieckiej, ukrywając ich w domu na terenie hitlerowskich partii, co doprowadziło do szantażu, który doprowadził Irenę do romantycznego zaangażowania, a nawet narodzin dziecka.

„Przysięga Ireny”

Dzięki uprzejmości Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto

Historia Guta została doceniona nie tylko przez Yad Vashem, pomnik Holokaustu w Izraelu, ale także jako część sztuki teatralnej na Broadwayu z 2009 roku napisanej przez innego Kanadyjczyka Dana Gordona, która zainspirowała adaptację filmową, której premiera odbyła się 10 września w Festiwal Filmowy w Toronto.

Dla Archambault podobieństwa między jej dramatem o Holokauście a rzeczywistością skrajnie prawicowego nacjonalizmu wkraczającego z powrotem do serca Europy – jak była świadkiem przed swoim hotelem w Warszawie – jeszcze bardziej zwiększyły pilność zbliżającej się premiery „”. Przysięga Ireny po swoim debiucie w TIFF.

„Świat jest bardziej niż kiedykolwiek skomplikowany i jednocześnie bardzo delikatny. Powinniśmy mówić o strasznych okresach historycznych. Mówimy o Ukrainie, ale jest mnóstwo wojen, o których się nie mówi, bo w Afryce chyba mniej chodzi o problemy gospodarcze. Ale takie przypadki nadal się zdarzają” – powiedziała THR.

Archambault dodaje, że starała się stworzyć studium charakteru Ireny Gut, charakteryzujące się prostą przejrzystością moralną i szczerym portretem Nelisse, znanej aktorki dziecięcej z francuskojęzycznego Quebecu, która obecnie gra rolę Shauny Żółte kurtki Serial telewizyjny.

„Znałam Sophie, ale kiedy rozmawiałam z nią o tej roli i zobaczyłam, że jest podobna do Ireny, w ogóle nie mówiła o sobie. Opowiadała o Irenie, wojnie i ludziach. Miała w sobie mnóstwo tego, czego szukałem” – wspomina reżyser.

Dwie wczesne sceny odzwierciedlające horror niemieckiej okupacji Polski Przysięga Ireny Bristles – brutalne zabicie dziecka przez sadystycznego nazistowskiego funkcjonariusza i makabryczne powieszenie dwóch rodzin na rynku – uchwyciła kamera Archambaulta na zbliżeniach szoku i niedowierzania na twarzy Nelisse grającej Irenę.

„Kiedy kamera się poruszyła, powiedziałem do operatora: «OK, idź do Sophie, idź, idź». Bo była bardzo zaskoczona, kiedy zobaczyła egzekucję. „To sesja filmowa, ale widać wiszących tam mężczyzn i kobiety i wyglądało to tak realistycznie, a Sophie przeżyła prawdziwe emocje, emocje fizyczne, kiedy zobaczyła egzekucję i znaleźliśmy nasze ujęcie” – reżyser wspomina sekwencję wieszania w filmie Plac miejski.

Przysięga Ireny producentem są Darius Films i K&K Film Selekt. W polsko-kanadyjskiej koprodukcji występują także Andrezej Seweryn („Lista Schindlera”) i Maciek Nawrocki. Dan Gordon napisał scenariusz do filmu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *