Connect with us

Świat

Republika Południowej Afryki pozwala uwięzionemu byłemu prezydentowi Zumie uczestniczyć w pogrzebie swojego brata

Published

on

NKANDLA, Republika Południowej Afryki, 22 lipca (Reuters) – Były prezydent Jacob Zuma, którego aresztowanie w tym miesiącu spowodowało najgorsze od lat wybuchy przemocy w RPA, został współczujący, aby wziąć udział w pogrzebie młodszego brata w czwartek.

Rząd powiedział, że tego popołudnia wrócił do więzienia.

Zuma, który miał na sobie ciemny garnitur i białą koszulę, był otoczony przez członków rodziny, gdy szedł ze swojego gospodarstwa do sąsiedniej posiadłości swojego brata w Nkandla w prowincji KwaZulu-Natal, powiedział dziennikarz Reutera.

W pobliżu patrolowali żołnierze, a wzdłuż drogi stacjonowały pojazdy wojskowe i policyjne.

Zuma jest przetrzymywany w więzieniu Estcourt od czasu zwymiotowania 7 lipca, odsiadując 15-miesięczny wyrok za obrazę sądu. Więzienie znajduje się w Kwa-Zulu Natal.

Były prezydent RPA Jacob Zuma przemawia do zwolenników po wystąpieniu przed Sądem Najwyższym w Pietermaritzburgu w RPA 17 maja 2021 r. REUTERS / Rogan Ward / Zdjęcie pliku

Zuma otrzymał urlop rodzicielski, ponieważ był uważany za więźnia krótkoterminowego o niskim ryzyku, podało więzienie w oświadczeniu. Powiedział, że Zuma nie ma obowiązku noszenia kryminalnego munduru poza murami więzienia.

„Towarzyszyli mu funkcjonariusze poprawczy, którym pomagały organy ścigania. I musimy potwierdzić, że wrócił do zakładu poprawczego w Estcourt podczas naszego wywiadu” – powiedział minister gabinetu Khumbudzo Ntshavheni na konferencji prasowej w czwartek po południu.

79-letni Zuma został skazany w zeszłym miesiącu za sprzeciwienie się nakazowi Trybunału Konstytucyjnego podczas swojej dziewięcioletniej kadencji, która kończy się w 2018 roku, w celu złożenia zeznań w dochodzeniu w sprawie korupcji na wysokim szczeblu.

Protesty jego zwolenników wybuchły, gdy Zuma zwymiotował i przerodził się w zamieszki, grabieże i podpalenia, co prezydent Cyril Ramaphosa nazwał „powstaniem”.

Niepokoje przetoczyły się przez Kwa-Zulu Natal i rozprzestrzeniły się na gospodarcze serce kraju, w którym znajduje się Johannesburg. Ntshavheni powiedział, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 337. Kontynuuj czytanie

READ  Afgańczycy zabici poza lotniskiem szukali nowego życia za granicą

Tysiące żołnierzy zostało wysłanych, by stłumić przemoc, jedną z najgorszych od zwycięstwa rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego w 1994 r., który wygrał pierwsze demokratyczne wybory w RPA, które zastąpiły rządy białej mniejszości.

Reportaż Siyabonga Sishi w Nkandla, Wendella Roelfa w Kapsztadzie i Alexandra Winninga w Johannesburgu; Montaż przez Olivię Kumwendę-Mtambo i Angusa MacSwan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *