Connect with us

Zabawa

Recenzja „Operacji Hiacynt”: polski dramat o prześladowaniach LGBT sprawdza wszystkie właściwe pudełka

Published

on

Operacja Hiacynt to nowy polski film na Netflix w reżyserii Piotra Domalewskiego; Grają Tomasza Ziętka i Huberta Milkowskiego w rolach głównych. Film trwa ponad 100 minut, z malowniczymi scenami z polskich ulic i ekstrawaganckimi imprezami. Film został niedawno wydany na całym świecie w serwisie Netflix, a jego akcja toczy się w latach 80-tych.

„Operacja Hiacynt” czerpie inspirację z tajnej operacji przeprowadzonej w Polsce pod rządami komunistycznymi. Celem było stworzenie ogólnopolskiej bazy danych wszystkich polskich homoseksualistów oraz osób, które dołączyły do ​​społeczności LGBT lub są znane jako queer. Operacja trwała ponad 2 lata (między 1985 a 87 rokiem) i polegała na prześladowaniu ponad 11 000 osób – stworzono „różowe akta”, które służyły do ​​szantażowania i wywierania nacisku na mężczyzn za ich seksualność. Tysiące społeczności zostało aresztowanych, przesłuchanych i monitorowanych. Do chwili obecnej większość plików nie została przywrócona.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

„All My Friends Are Dead”: data premiery, fabuła, obsada i wszystko, co musisz wiedzieć o polskim thrillerze Netflix

Netflix „Squared Love”: data premiery, fabuła, obsada, zwiastun i wszystko, co musisz wiedzieć o polskim komedii romantycznej

Film opowiada o Robercie, polskim policjantu, którego ojciec jest wysokiej rangi funkcjonariuszem „tajnej policji”. Podejmując sprawę i badając morderstwo, prowadzi go do innego bandyty, który wydaje się być głęboko zakorzeniony w Operacji Hiacynt. Zafascynowany Robert kontynuuje ściganie morderstwa nawet po tym, jak wyższe władze (w tym jego własny ojciec) uważają sprawę za zamkniętą i zbliża się do społeczności gejowskiej w Warszawie.

Jesteśmy teraz zainwestowani w życie osobiste i zawodowe Roberta. Robert nie tylko wykazuje się sprytem w rozwiązywaniu sprawy, ale także zmianą w rozwoju swojego charakteru, stając się lepszym człowiekiem zarówno podczas prowadzenia sprawy, jak i po jej rozwiązaniu.

Prawie wszystkie powyższe mają śmierć, która jest doskonale podkreślona w punkcie kulminacyjnym. W szczególności ostatnia część filmu podnosi go z czegoś, co jest tylko zabawą i grami, i ostatecznie pozostawi cię z pytaniami bez odpowiedzi.

READ  Niewinne zdjęcie wywołało nienawiść. Koroniewska była sobą

Film skoncentrowany na LGBT w obecnym klimacie politycznym w Polsce jest rzeczywiście bardzo świeży i rzuca na tę sprawę zupełnie inne światło. Poza tym jest to również dość odważne stwierdzenie. „Operacja Hiacynt” tworzy fikcyjną historię, która jest czymś więcej niż typowy film „Oparty na prawdziwych wydarzeniach”.

Podsumowując, „Operation Hyacinth” sprawdza wszystkie pola, aby uzyskać idealny zegarek. Od reżyserii po fabułę, aktorstwo i pracę kamery, wszystko razem tworzy niezwykły film. Podczas gdy film porusza się w dość wolnym tempie, w końcu nabiera tempa w drugiej połowie i pracuje nad dalszym budowaniem napięcia w miarę rozwoju filmu. Gatunek filmu to thriller kryminalny, ale z łatwością mógłby być dramatem o dojrzewaniu.

Główny aktor wkracza na ścieżkę autoekspresji, gdy odkrywa oznaki możliwego skandalu. To powolne przejście w jego postaci to gwiezdny spektakl, a efekt jest wielowymiarowy, co pomaga przejrzeć wiele poziomów złożoności, które z biegiem czasu sprawiają, że Robert rozumie, kim naprawdę jest.

Film zdecydowanie sprawia, że ​​chcesz więcej (nawet kontynuacji!) Jak zwykle robią to wszystkie świetne filmy. Dodatkowo ten film daje Ci szansę zanurzenia się w historycznych prześladowaniach, z jakimi borykała się społeczność LGBTQ tylko po to, by pokochać tego, kogo chciała.

Jeśli masz dla nas artykuł lub historię rozrywkową, skontaktuj się z nami pod numerem (323) 421-7515

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *