Connect with us

Nauka

Rakieta SpaceX Falcon 9 przygotowana do trzeciej próby startu Starlink [webcast]

Published

on

Po rzadkim przerwaniu startu Falcona 9 w ostatniej sekundzie SpaceX zbliża się do trzeciej próby wystrzelenia 12. partii działających satelitów Starlink.

Planowany start z kompleksu startowego 39A (Pad 39A) Kennedy Space Center (KSC) nie wcześniej niż (NET) 7:51 am EDT (11:51 UTC) w poniedziałek, 5 października, Starlink-12 miał pierwotnie wystartować w w połowie września. Zła pogoda w strefie lądowania na Oceanie Atlantyckim spowodowała dziesięciodniowe opóźnienie od 17 do 27 września, po czym nastąpiło opóźnienie pogodowe 28 września.

Po tym, jak misja ULA Delta IV Heavy z priorytetem zasięgu została wyczyszczona po raz siódmy 30 września, SpaceX próbował ponownie wystrzelić Starlink-12, ale doznał przerwania – później obwiniany przez czujnik padu – siedem sekund przed startem. Wreszcie, nowy start Falcona 9 ze zmodernizowanym satelitą GPS III na pokładzie został przerwany zaledwie dwie sekundy przed startem 2 października. Przeniesiony z NET 3 października na 5, tuż przed oddzielnym opóźnieniem startu GPS III SV04, Starlink-12 jest teraz następny.

Przerywając znacznie poprawiony poziom gotowości do startu i niezawodności harmonogramu dla aktualizacji Falcon 9 i Falcon Heavy Block 5, ten niedawny ciąg opóźnień – choć w większości wynikał z pogody i opóźnień własnych NROL-44 ULA – stał się nawet niepokój o CEO Elona Muska. Obecnie skupiony na budowie nowej fabryki statków kosmicznych SpaceX i dążeniu do pierwszych lotów testowych rakiety na dużych wysokościach i orbitalnych w Boca Chica w Teksasie, Musk oświadczył, że w październiku poleci na Cape Canaveral „aby osobiście przejrzeć sprzęt”. 5.

Musk mówi również, że SpaceX „dokonuje szerokiego przeglądu miejsca startu, napędu, konstrukcji, awioniki, zasięgu i ograniczeń regulacyjnych”, aby określić, czy pozorny cel „48 startów” w 2021 roku jest możliwe.

READ  Nowa instalacja wprowadza zabawną i skłaniającą do myślenia sztukę publiczną na Quad Science and Engineering

Aby być uczciwym wobec SpaceX, większość plagi opóźnień, jakie firma dotknęła w ostatnim miesiącu, była spowodowana mieszanką pogody i preferencyjnego traktowania przez firmę ULA „bezpieczeństwa narodowego” NROL-44. Dodatkowo imponujący siedem Próby startu ULA NROL-44 między 26 sierpnia a 30 września, tylko jedna była spowodowana warunkami atmosferycznymi – pozostałe sześć to wynik szerokiej gamy błędów oprogramowania i sprzętu. Misje SpaceX Starlink-12 i GPS III SV04 zostały przerwane tylko po jednym technicznym starcie w dniach 30 września i 2 października.

Innymi słowy, poza ulepszeniem rakiet Falcon do startu i lądowania w gorszych warunkach pogodowych, większość opóźnień SpaceX w dużej mierze wymknęła się spod kontroli firmy, podczas gdy zmagania ULA NROL-44 pokazują, o ile gorsze mogą być rzeczy. Według nieoficjalna analiza z 44 Falcon Block 5 uruchomionych od maja 2018 r., tylko cztery techniczne przerwania startu zostały wywołane przez błąd booster. Przerwania spowodowane przez pad były mniej więcej tak samo powszechne, co oznacza, że ​​średnio 1 na około 6 do 8 startów SpaceX cierpi na jakiś rodzaj przerwania na krótko przed startem.

Obie uchwycone w jednej klatce, misje SpaceX GPS III SV04 i Starlink-12 miały powtarzające się opóźnienia w uruchomieniu w ciągu ostatnich 1-3 tygodni. (SpaceX)

W sumie rakiety Falcon Block 5 były względnie niezawodne w przypadku startów na czas i zgodnie z harmonogramem, nawet jeśli SpaceX zmagał się z większą liczbą powtarzających się opóźnień niż zwykle w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Aby jednak osiągnąć blisko 48 uruchomień rocznie, poważny Konieczne będzie wprowadzenie ulepszeń, prawdopodobnie obejmujących aktualizacje wszystkiego, co jest odpowiedzialne za ograniczenia pogodowe Falcona 9. Od października 2020 roku SpaceX nigdy nie wystartował cztery razy w ciągu miesiąca (lub cztery razy w tym samym ~ 30-dniowym okresie). Aby wystrzelić 48 razy w ciągu roku, SpaceX będzie musiał średni cztery uruchomienia miesięcznie. To oczywiście w żaden sposób nie wyjaśnia możliwości, że letnia pogoda w 2020 roku mogłaby funkcjonalnie zmniejszyć o 4-8 + tygodni roczną dostępność Falcona 9.

READ  Barcelona oczekuje wysokich stawek dla holenderskiego duetu po imponujących występach

Bez względu, SpaceX rozpocznie transmisję na żywo trzeciej próby startu Starlink-12 około 7:35 EDT (11:35 UTC). Włącz się, aby (miejmy nadzieję) złapać 17-te premiery firmy w tym roku.

Sprawdź biuletyny Teslarati dla szybkich aktualizacji, perspektyw naziemnych i unikalnych wglądów w procesy startu i odzyskiwania rakiety SpaceX.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *