Connect with us

Nauka

Putin wysyła straszne ostrzeżenie do UE, gdy ceny gazu rosną, a rosyjskie wojska tłoczą się za drzwiami | Nauka | Aktualności

Published

on

Kreml powiedział, że Europa płaci cenę za niepodpisanie długoterminowych umów na dostawy i może zmniejszyć presję poprzez zakończenie opóźnień na gazociągu Nord Stream 2. Kontrowersyjna linia biegnie z Rosji do Niemiec, omijając Polskę i Ukrainę, a wielu twierdzi, że jest używany jako „broń geopolityczna”. Referencyjna cena gazu w Europie pobiła we wtorek nowy rekord, prawie 800% od początku roku. Cena spadła w piątek, ale nadal wynosiła ponad 400 procent.

Teraz Rosja zasygnalizowała, że ​​sytuacja może się pogorszyć, jeśli UE nie ulegnie jej żądaniom.

Rosyjski wicepremier Alexander Novak powiedział, że Europa traci dodatkowe rosyjskie dostawy z powodu opóźnień w Nord Stream 2.

Dodał: „Moim zdaniem europejscy konsumenci są zbyt zainteresowani projektem, aby rozpocząć pracę, podczas gdy uczestniczące w nim firmy mogły złożyć dodatkowe wnioski w ramach długoterminowej relacji na dostawy gazu nowym gazociągiem .

Powiedział też, że europejscy liderzy popełnili błędy, ograniczając stosowanie długoterminowych umów na dostawy na rzecz rynku spotowego.

Novak dodał: „Kraje, które otrzymują gaz w ramach umów długoterminowych, otrzymują go znacznie taniej”.

A Moskwa zasygnalizowała, że ​​jest gotowa na pogorszenie sytuacji.

Rurociąg Jamał-Europa, który normalnie wysyła rosyjski gaz do Europy Zachodniej, płynął w piątek czwarty dzień wstecz.

To znaczy, że pompował paliwo z Niemiec do Polski, a nie na odwrót.

Putin powiedział, że Niemcy odsprzedają rosyjski gaz Polsce i Ukrainie, zamiast łagodzić przegrzany rynek.

Wzrost cen gazu jest związany z rosnącymi napięciami między Moskwą a Zachodem o Ukrainę.

W Kijowie, kolejnym szlaku tranzytowym rosyjskiego gazu do Europy, szef państwowego operatora przesyłu gazu poinformował, że rosyjski Gazprom ograniczył dzienny tranzyt gazu.

Sergiy Makogon napisał na Facebooku: „Zmniejszenie dostaw gazu do Unii Europejskiej w czasie, gdy ceny sięgają 2000 dolarów, sugeruje, że nie są to decyzje gospodarcze, ale czysto polityczne, mające na celu zwiększenie presji na UE, aby uruchomiła Nord Stream 2 w zakresie Federacji Rosyjskiej.

READ  Prawdziwe wideo kryształów czasoprzestrzeni

Rosja wielokrotnie odrzucała oskarżenia o prowadzenie polityki gazowej i twierdzi, że wywiązuje się ze wszystkich zakontraktowanych kwot.

Ale dzieje się tak po tym, jak niemiecki regulator energetyczny powiedział, że nadal nie certyfikuje Nord Stream 2.

Opóźnienie nastąpiło po tym, jak Stany Zjednoczone zachęciły Niemcy do zamknięcia rurociągu po wirtualnym szczycie między prezydentem USA Joe Bidenem a prezydentem Putinem.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział: „Jeśli Władimir Putin chce widzieć przepływ gazu przez ten rurociąg, może nie chcieć ryzykować inwazji na Ukrainę.

„Kwestia przyszłości Nord Stream 2 w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę w najbliższych tygodniach to sprawa o wysokim priorytecie. Zostało to szeroko omówione”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.