Connect with us

Świat

Putin nie przebywa na podstawie nakazu aresztowania podczas spotkania liderów rynków wschodzących w Republice Południowej Afryki

Published

on

Putin nie przebywa na podstawie nakazu aresztowania podczas spotkania liderów rynków wschodzących w Republice Południowej Afryki

JOHANNESBURG — Prezydent Rosji Władimir Putin będzie szczególnie nieobecny, gdy chiński prezydent Xi Jinping i inni przywódcy grupy gospodarek wschodzących BRICS rozpoczną we wtorek trzydniowy szczyt w Republice Południowej Afryki.

Xi, prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, premier Indii Narendra Modi i prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa wezmą udział osobiście w bloku, w którym zamieszkuje 40% światowej populacji i odpowiada za ponad 30% światowego produktu gospodarczego, myśląc o możliwym przedłużeniu.

Będzie to jednym z głównych tematów środowego kluczowego szczytu w finansowej dzielnicy Sandton w Johannesburgu. Według urzędników Republiki Południowej Afryki o przyłączenie się do bloku ubiegało się ponad 20 krajów, w tym Arabia Saudyjska, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W szczycie wezmą udział także minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej książę Faisal bin Farhan i prezydent Iranu Ebrahim Raisi.

Zanim kraje zostaną przyjęte, pięć krajów BRICS musi uzgodnić kryteria dotyczące nowych członków. Jednak większa BRICS jest postrzegana jako polityka preferowana przez Chiny i Rosję jako swego rodzaju koalicję, biorąc pod uwagę ich pogarszające się stosunki z Zachodem.

Grupa BRICS została założona w 2009 roku przez Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Republika Południowej Afryki dołączyła w 2010 r.

Według Ramaphosy w Johannesburgu spodziewanych jest około 1200 delegatów z pięciu krajów BRICS i kilkudziesięciu innych krajów rozwijających się, w tym ponad 40 głów państw. Oczekiwany jest także Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres.

READ  Zaporoże: Wewnątrz ukraińskiej elektrowni widmo katastrofy nuklearnej w Europie

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podkreślił, że pomimo swojego wirtualnego wystąpienia Putin w pełni weźmie w nim udział i wygłosi przemówienie. Rosję będzie także osobiście reprezentował minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Na szczycie wezwane zostaną do zacieśnienia współpracy gospodarczej i współpracy w obszarach takich jak zdrowie, edukacja i zmiany klimatyczne – aczkolwiek w obliczu rosnącego poczucia w krajach rozwijających się, że to, co postrzegają jako instytucje kierowane przez Zachód, takie jak B. Patrz: nie być obsługiwanym jak ONZ, Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Ramaphosa spotkał się z Xi w stolicy Pretorii we wtorek przed szczytem. Przywódca Republiki Południowej Afryki oświadczył, że zabiega o „chińskie wsparcie dla Republiki Południowej Afryki i afrykańskiego wezwania do reformy instytucji światowego zarządzania, w szczególności Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

Afryka i Ameryka Południowa nie mają stałych przedstawicieli w Radzie Bezpieczeństwa, mimo że liczą prawie dwa miliardy ludzi.

Xi, który stopniowo wznawiał podróże zagraniczne po zniesieniu w jego kraju rygorystycznych ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, towarzyszył Ramaphosie podczas uroczystej parady żołnierzy przed Union Buildings, oficjalną siedzibą rządu Republiki Południowej Afryki. Następnie zaplanował 60-kilometrową podróż przez najważniejszą gospodarczą prowincję Republiki Południowej Afryki, Gauteng, na szczyt w Johannesburgu.

Xi poczynił krótkie uwagi, stwierdzając, że Chiny są gotowe na ściślejszą współpracę z najbardziej zaawansowaną gospodarką Afryki, „aby wynieść nasze wszechstronne partnerstwa strategiczne na nowy poziom”.

Urzędnicy BRICS odrzucili twierdzenia, jakoby blok przyjął antyzachodni zwrot pod wpływem Chin i Rosji, twierdząc, że bardziej interesują go interesy Globalnego Południa.

Jednakże stanowisko BRICS jest sprzeczne ze Stanami Zjednoczonymi i ich zachodnimi sojusznikami w wielu kwestiach, między innymi w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Unia Europejska wezwała Xi, Lulę, Modiego i Ramaphosę, aby wykorzystali dzisiejsze spotkanie do potępienia Rosji i Putina za wojnę na Ukrainie, ale jest to mało prawdopodobne.

READ  Tankowiec uszkodzony w wyniku ataku rakietowego Houthi

W każdym razie kraje BRICS były dla Rosji forum do wyrażania swojej antyzachodniej retoryki. Ławrow wykorzystał czerwcowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych BRICS, aby skrytykować Zachód za jego „hegemonię” i wykorzystał „szantaż finansowy”, aby służyć swoim „samolubnym interesom”. „

We wtorek w parku publicznym, ponad trzy kilometry od miejsca szczytu, odbył się niewielki wiec protestacyjny przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę.

USA i UE będą uważnie monitorować wydarzenia w Johannesburgu. Długa lista krajów ustawiających się w kolejce do przyłączenia się do BRICS sugeruje, że wezwania bloku do przetasowań w globalnej strukturze zarządzania mogą spodobać się wielu.

Przed spotkaniami USA podkreślały bliskie związki z Indiami, Brazylią i RPA.

Oficjalnie nie na porządku dziennym, ale kwestią zamkniętych negocjacji będzie bezpieczeństwo żywnościowe, przy czym kraje rozwijające się szczególnie chętnie wykorzystają swoje powiązania BRICS z Rosją do pozyskiwania większych dostaw zboża z Rosji i Ukrainy.

W czerwcu Ramaphosa poprowadził misję przywódców afrykańskich do Rosji i na Ukrainę, gdzie spotkał się z Putinem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby nalegać na większy eksport zboża do Afryki, ale bezskutecznie.

Sprawa pilna stała się jeszcze bardziej pilna po tym, jak w zeszłym miesiącu Rosja wstrzymała umowę, która umożliwiłaby Ukrainie eksport przez Morze Czarne, co zaostrzyło głód i spowodowało wzrost cen żywności. Putin zapowiedział później bezpłatne dostawy rosyjskiego zboża do sześciu krajów afrykańskich i według niektórych analityków może zaoferować w tym tygodniu więcej dostaw, aby zyskać przychylność kilkudziesięciu krajów rozwijających się reprezentowanych na szczycie BRICS.

Szczyt oficjalnie rozpoczął się forum gospodarczym we wtorek rano, a Xi, Lula, Modi i Ramaphosa mieli przybyć po południu do Sandton Convention Center na pierwsze spotkanie przywódców. We wtorek wieczorem odbędą się rekolekcje w luksusowej posiadłości Summer Place na ekskluzywnych przedmieściach Hyde Parku w Johannesburgu.

READ  Koronawirus: USA. Nowy Jork bez ofiar śmiertelnych

___

Wiadomości AP: https://apnews.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *