Connect with us

Świat

Putin nie dał żadnej wskazówki w apelu Macrona, że ​​szykuje inwazję – urzędnik prezydencji francuskiej

Published

on

Putin nie dał żadnej wskazówki w apelu Macrona, że ​​szykuje inwazję – urzędnik prezydencji francuskiej

Prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczy w spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Moskwie 7 lutego 2022 r. Sputnik / Kreml przez REUTERS / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

PARYŻ, 12 lutego (Reuters) – Prezydent Rosji Władimir Putin nie dał żadnej wskazówki w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w sobotę, że przygotowuje się do inwazji na Ukrainę, powiedział urzędnik prezydencji francuskiej.

Obaj przywódcy przemawiali w czasie wysokiego napięcia w związku z masą rosyjskich żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą, a Waszyngton powiedział w piątek, że Moskwa może dokonać inwazji w każdej chwili. Rosja zaprzeczyła swoim planom inwazji.

„Nie widzimy żadnych wskazówek, co mówi prezydent Putin, że przejdzie do ofensywy” – powiedział dziennikarzom po tym, jak Macron i Putin rozmawiali przez telefon przez prawie 90 minut.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Niemniej jednak jesteśmy niezwykle czujni i obserwujemy postawę Rosjan (wojskowych), aby uniknąć najgorszego”.

Oddzielnie Kreml powiedział, że podczas rozmowy z Macronem Putin podkreślił „brak merytorycznej odpowiedzi Stanów Zjednoczonych i NATO na znane rosyjskie inicjatywy”. Odnosiło się to do szeregu rosyjskich żądań bezpieczeństwa, w tym do uniemożliwienia Ukrainie wstąpienia do NATO.

Putin i Macron omówili również sytuację w kontekście „prowokacyjnych spekulacji” na temat rzekomo planowanej inwazji Rosji, poinformował Kreml.

Urzędnik Elysee powiedział, że Francja doradzała obywatelom francuskim, aby unikali podróży na Ukrainę i że trwają przygotowania, aby umożliwić pracownikom ambasady i ich rodzinom opuszczenie kraju, jeśli tak zdecydują.

Ambasador Francji dokona przeglądu sytuacji około tysiąca Francuzów w tym kraju, z których wielu posiada obywatelstwo francuskie i ukraińskie, powiedział urzędnik. Stany Zjednoczone i wiele innych krajów wezwały obywateli do opuszczenia Ukrainy w obawie przed inwazją.

READ  Najnowsze wiadomości Biden: Prezydent wzywa saudyjskiego księcia do zabicia Khashoggi i śmieje się z krytyki Fist

Macron odwiedził Moskwę na początku tego tygodnia, a następnie w swoim apelu w sobotę omówił dwa sposoby przyspieszenia realizacji porozumień mińskich w celu osiągnięcia pokoju na wschodniej Ukrainie, a także warunki bezpieczeństwa i stabilności w Europie, powiedział Elizeusz w osobnym komunikacie. oświadczenie.

Macron rozmawiał także z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w sobotę i miał rozmawiać z prezydentem USA Joe Bidenem.

W rozmowie z Zełenskim Macron potwierdził swoje poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, powiedział Elysee.

Scholz odwiedzi Kijów w poniedziałek, a we wtorek Moskwę, a Elysee powiedział, że pozycje francuskie i niemieckie są „idealnie wyrównane”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Leigh Thomas Dodatkowe reportaże: Vladimir Soldierkin w Moskwie, Pavel Polityuk w Kijowie i Andreas Rinke w Berlinie Redakcja: Richard Lough, Angus MacSwan i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *