Puchar BJK: Iga Świątek prowadzi Polskę do finału, Czesi wygrywają w Wielkiej Brytanii

Nowa nr 1 Iga Świątek po raz pierwszy popchnęła Polskę do finału Billie Jean King Cup, do której dołączyli inni przybysze z Włoch i Kazachstanu.

Wśród innych zwycięzców znaleźli się weterani z Czech – sześciokrotni zwycięzcy od 2011 roku – Hiszpania, Kanada i Stany Zjednoczone.

Finał odbędzie się w listopadzie w miejscu, które nie zostało jeszcze ustalone.

Świątek pokonał w pierwszym dwumeczu Rumunkę Andreeę Prisacariu 6:0, 6:0, dając Polsce niepodważalne prowadzenie. Wygrała 19 meczów z rzędu, z których dwa zdobyły pierwsze miejsce na świecie po odejściu Asha Barty’ego na emeryturę.

– Zajęło nam kilka lat, aby przejść krok po kroku i ostatecznie zakwalifikować się – powiedział Świątek.

„Mam nadzieję, że pokażemy więcej postępów w finale. Jestem z nas naprawdę dumny.” Polska ostatecznie wygrała 4:0.

Camila Giorgi zdobyła decydujący trzeci punkt dla Włochów przeciwko Francji w Alghero.

Giorgi pokonał Harmony Tan 6-2, 6-0. Tan zadebiutowała w pucharze przed Alize Cornet, ale Giorgi był w dominującym nastroju. Włochy wygrały sześć meczów z rzędu.

– Nie tylko jesteśmy szczęśliwi, jesteśmy w siódmym niebie – powiedziała kapitan Włoch Tathiana Garbin.

Francja przegrała trzy mecze z rzędu od wygrania finału w 2019 roku.

Kazachstan wywołał poruszenie, kiedy gościł Niemcy w Nur-Sultan, gdy Elena Rybakina pokonała Angelique Kerber 4-6, 6-3, 7-5. Próbując utrzymać Niemcy przy życiu, Kerber przełamała 5-3 w decydującym secie, ale Rybakina nagle pokazała swój najlepszy tenis przed głośnym wsparciem, wygrywając ostatnie cztery mecze.

Kazachowie wygrali 3-1.

Czesi zostali wyprzedzeni przez Brytyjczyków i wygrali 3-2 w Pradze.

Tymczasowa para Karolina Muchova, grająca swój pierwszy pucharowy debel od 2019 roku, i Marketa Vondrousova, grająca swój pierwszy pucharowy debel, pokonała Harriet Dart i Katie Swan 6-1, 7-5.

READ  Pomysł na pętlę rowerową powraca do Canfield | Wiadomości, sport, praca

Vondrousova, finalistka French Open 2019, która grała w swoim rodzinnym klubie, rozpoczęła dzień od wygranej 6-1, 6-1 nad mistrzynią US Open Emmą Raducanu.

Raducanu wziął przerwę medyczną po pierwszym secie z pęcherzem na prawej stopie, który pogarszał się.

Dart utrzymał poziom Wielkiej Brytanii dzięki swojemu pierwszemu zwycięstwu w pucharze singlowym, pokonując 16-letnią debiutantkę z Czech Lindę Fruhvirtovą 6:0, 5-7, 6:2 w ciągu ponad dwóch godzin.
Po krótkiej przerwie Dart poszła do debla, jej trzeci mecz w ciągu dwóch dni, ale Vondrousova przebiła ją, zdobywając wszystkie trzy czeskie punkty.

Hiszpania pokonała gospodarzy Holandię w 's-Hertogenbosch bez straty seta.

Sara Sorribes Tormo zdobyła drugi punkt, pokonując Arantxa Rus 6:0, 6:4 w pierwszym odwróconym singlu. Hiszpania również wygrała 4-0 po wygraniu debla.

Leylah Fernandez zapewniła Kanadzie miejsce w finale drugi sezon z rzędu, zdobywając trzeci punkt przeciwko Łotwie na dwa mecze przed końcem. Fernandez pokonała Danielę Vismane 6-2, 6-1 w swoim drugim zwycięstwie w singlu w rodzinnym Vancouver.

W Asheville Asia Muhammad i Jessica Pegula pokonały Ludmyłę Kichenok i Dayanę Yastremską 7:6(5), 6:3 w ostatnim meczu pojedynku i pokonały Stany Zjednoczone 3:2 nad Ukrainą.

Ukraina przeszła 2-0 w ciągu dnia po wygranych w singlu przez Pegulę i Alison Riske w piątek, ale los szybko odwrócił się w sobotę, gdy Jastremska pokonała Pegulę 6:3, 6:4, aby objąć prowadzenie i podtrzymać nadzieje Ukrainy .

Katarina Zavatska pokonała Shelby Rogers 6:3, 6:4 w drugim meczu, aby wyrównać remis z Ukrainą, zanim Stany Zjednoczone zebrały się w deblu, aby wygrać remis.