Connect with us

Nauka

Przemysław Olczyk Mobius kończy realizację Circle Wood House

Published

on

Idealnie okrągły dom ukryty głęboko w polskim lesie

Pracownia Przemysław Olczyk Mobius Architekci wybudowała dom z drewna na planie koła, położony w lasach Polski

Położony w środku gęstego lasu w zachodniej części powiatu warszawskiego, wśród sosen pojawia się niezwykły okrągły dom. Dom to prywatna rezydencja zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Przemysława Olczyk Mobius Architekci z siedzibą w Warszawie i Krakowie. Zbudowany z drewna – ukłon w stronę otaczającej przyrody – i stworzony w idealnym planie w kształcie idealnego koła, ten dom wyróżnia się, a jednocześnie integruje z otoczeniem.

Korzystając z wykarczowania piasku między drzewami, klient, inwestor, miłośnik i kolekcjoner sztuki, zaprosił praktykę architektoniczną do skomponowania domu pośrodku zieleni niedaleko wsi Izabelin. W skrócie nakreślono dom, który „nawiązywał do przestrzeni galerii”, więc równowaga między objętością, światłem i geometrią była fundamentalna w rozwiązaniu, które równoważy intymność domu z wielkością instytucji kultury.

Aby wywrzeć mocne pierwsze wrażenie, architekci zaprojektowali budynek na okrągłej podstawie. „Dom nie jest ogromny, ale może imponować swoją skalą widzianą z zewnątrz” – wyjaśniają.

Konstrukcja wykonana jest ze zbrojonego betonu pokrytego płytami z drewna Okume, które nawiązują dialog z lasem sosnowym. „Myślałem o domu jako o dużym kawałku pnia drzewa. Projektowanie poprzez redukcję zdawało się wycinać kieszenie przytulnych, półprywatnych i przeszklonych pokoi w drewnie – mówi Przemek Olczyk, założyciel pracowni.

Wewnątrz dom ma tradycyjny układ przestrzenny z częściami wspólnymi w parterze, otwieranymi na otoczenie przez duże okna, okna i tarasy z tarasami. Na piętrze są sypialnie w domu wraz z mniej formalnym pokojem rodzinnym. Imponujące białe rzeźbione schody łączą oba piętra.

„Przestrzeń wewnętrzna przypomina prywatną galerię sztuki, wrażliwą na piękno przyrody zaprojektowaną w harmonii z naturą” – kontynuują architekci. Tymczasem pokoje prywatne „charakteryzują się wyszukaną zabawą naturalnymi materiałami”. §

READ  Siatkówkę dodają Lesiak i Malone

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *