Connect with us

Świat

Przemoc na Haiti: Ogłoszono stan wyjątkowy po masowej epidemii

Published

on

Przemoc na Haiti: Ogłoszono stan wyjątkowy po masowej epidemii
  • Autorzy: Henri Astier i Ali Abbas Ahmadi
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

opis obrazu,

W sobotę przed głównym więzieniem w stolicy Haiti podpalono opony

W niedzielę rząd Haiti ogłosił 72-godzinny stan wyjątkowy po tym, jak uzbrojone gangi wtargnęły do ​​głównego więzienia w Port-au-Prince, zabijając co najmniej 12 osób i umożliwiając ucieczkę około 4000 więźniów.

Przywódcy gangów mówią, że chcą wymusić dymisję przebywającego obecnie za granicą premiera Ariela Henry’ego.

Grupy chcące go wyprzeć kontrolują około 80% Port-au-Prince.

Od 2020 r. w brutalnych wojnach gangów w kraju zginęło tysiące osób.

Z oświadczenia rządu wynika, że ​​w weekend doszło do szturmu na dwa więzienia – jedno w stolicy i drugie w pobliskim Croix des Bouquets.

Stwierdzono, że akty „nieposłuszeństwa” stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i że w odpowiedzi zostanie wprowadzona natychmiastowa godzina policyjna rozpoczynająca się o 20:00 czasu lokalnego (01:00 GMT w poniedziałek).

Wśród osób zatrzymanych w Port-au-Prince byli członkowie gangu oskarżeni w związku z zabójstwem prezydenta Jovenela Moïse’a w 2021 r.

Lider gangu Jimmy Chérizier (nazywany „Barbecue”) zapowiedział skoordynowany atak mający na celu jego usunięcie.

„My wszyscy, grupy zbrojne w miastach prowincjonalnych i grupy zbrojne w stolicy, jesteśmy zjednoczeni” – powiedział były funkcjonariusz policji odpowiedzialny za kilka masakr w Port-au-Prince.

Związek policji na Haiti zwrócił się do wojska o pomoc w wzmocnieniu głównego więzienia w stolicy, ale do tego miejsca doszło w sobotę późnym wieczorem.

W niedzielę drzwi więzienia były nadal otwarte i nie było widać żadnych funkcjonariuszy – podała agencja informacyjna Reuters. Z raportu wynika, że ​​trzech więźniów, którzy próbowali uciec, leżało martwych na podwórzu.

Dziennikarz AFP, który odwiedził więzienie, widział około 10 ciał, niektóre ze śladami obrażeń postrzałowych.

Wolontariusz więzienny powiedział agencji Reuters, że 99 więźniów – w tym byli żołnierze kolumbijscy skazani za zabójstwo prezydenta Moïse’a – zdecydowało się pozostać w swoich celach w obawie, że zginą w krzyżowym ogniu.

podpis wideo,

Kryzys na Haiti: czy Kenia może odnieść sukces tam, gdzie inni ponieśli porażkę?

Od czasu zabójstwa prezydenta Moïse’a w jego domu w 2021 r. powszechna jest przemoc. Nie został zastąpiony, a od 2016 roku nie odbyły się żadne wybory.

Zgodnie z porozumieniem politycznym Henry miał złożyć rezygnację do 7 lutego. Planowane wybory jednak się nie odbyły, a on pozostaje na stanowisku.

Odkąd w styczniu 2023 r. wygasła kadencja ostatnich wybranych senatorów, na Haiti nie pojawił się ani jeden wybrany urzędnik rządowy.

W rozmowie z BBC Claude Joseph – pełniący obowiązki premiera w czasie zamachu na prezydenta Moïse’a, a obecnie przywódca opozycyjnej partii „Osoby zaangażowane w rozwój” – powiedział, że Haiti przeżywa „koszmar”.

Joseph powiedział, że premier Henry chce „utrzymać się przy władzy tak długo, jak to możliwe”.

„Zgodził się podać do dymisji 7 lutego. Teraz decyduje się pozostać pomimo masowych protestów w całym kraju wzywających go do rezygnacji, ale to niefortunne, że ci przestępcy używają teraz brutalnych środków, aby zmusić go do rezygnacji”.

Złość wywołana szokującym poziomem przemocy i próżnią polityczną doprowadziła do kilku antyrządowych demonstracji, podczas których protestujący domagali się dymisji premiera.

Jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem BBC, podaj numer kontaktowy. Możesz także skontaktować się z nami w następujący sposób:

Jeśli czytasz tę stronę i nie widzisz formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz, albo możesz wysłać do nas e-mail na adres [email protected]. Przy każdym zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska, wieku i miejsca zamieszkania.

READ  Drukuj kupony i jedz łabędzie: Korea Północna wprowadza innowacje pośród problemów żywnościowych i ekonomicznych
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *