Connect with us

Sport

Protestujący w Polsce bronią zmarłego papieża Jana Pawła II

Published

on

Protestujący w Polsce bronią zmarłego papieża Jana Pawła II

Protestujący zebrali się w Polsce w niedzielę, aby bronić reputacji zmarłego papieża Jana Pawła II, który jest oskarżony o ukrywanie przestępstw związanych z wykorzystywaniem dzieci w czasach, gdy był arcybiskupem krakowskim.

Tysiące ludzi należących do ściśle katolickiego narodu przybyło do Warszawy na koniach, w strojach z epoki lub udrapowanych flagami Watykanu i Polski, widzieli dziennikarze AFP.

Wydarzenia ku czci Jana Pawła II zostały zaplanowane przez organizacje katolickie przy otwartym poparciu rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

„Tak jak każdy uczciwy człowiek broni swoich dzieci, ojca i matki, tak cała Polska broni Jana Pawła II” – głosiły afisze niesione przez demonstrantów.

Mariusz Błaszczak, minister obrony prawicowego populistycznego PiS, który za kilka miesięcy czeka wybory parlamentarne, wziął udział w wiecu poparcia dla słynnego polskiego syna Karola Wojtyły.

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda zamieścili na swoich stronach internetowych wpisy w obronie zmarłego papieża.

„To, co dzieje się w Polsce, to ogromny skandal” – powiedziała protestująca Alicja Fabertynowska. „To celowo ma na celu zniszczenie jego autorytetu” – powiedziała o Janie Pawle II, który zmarł 2 kwietnia 2005 roku.

Zmarły papież jest powszechnie czczony w swojej ojczyźnie, nawet jeśli oficjalny kult św. Jana Pawła II wykazuje rysy, zwłaszcza wśród młodzieży.

– „Maxima culpa” –

W niedzielę w centrum Łodzi zdewastowano pomnik zmarłego papieża. Jego ręce były pokryte czerwoną farbą, a na pomniku widniał napis „Maxima culpa”.

Łacińska fraza, oznaczająca „najcięższą winę”, odnosi się do tytułu wydanej niedawno w Polsce książki holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, w której zarzuca się, że przyszły papież świadomie ukrywał pedofilię w polskim Kościele katolickim, kiedy był arcybiskupem krakowskim.

Książka i śledztwo wyemitowane przez prywatną telewizję TVN wywołały w Polsce wściekłą debatę, w której rząd i Kościół przeciwstawiają się politycznej lewicy i centrum.

„Zdajemy egzamin, niosąc prawdę, która musi stawić czoła kłamstwom, oszczerstwom i zniewadze” – napisał Morawiecki na Twitterze.

Lider PiS Jarosław Kaczyński napisał w liście do członków partii: „Dziękujemy Bogu za ten niezmierzony dar, jakim był i pozostaje Papież Polak dla Kościoła, dla Polski i dla świata”.

„Stajemy w obronie jego honoru i dobrego imienia”.

Kaczyński i Morawiecki mieli wziąć udział w koncercie zorganizowanym przez państwową telewizję w niedzielę wieczorem na głównym placu w miejscu urodzenia Wojtyły, Wadowicach.

Państwowe przedsiębiorstwo kolejowe PKP rozdawało pasażerom niektórych szybkich pociągów ulubione ciastka zmarłego Papieża.

Prezydent Duda ma w poniedziałek udać się do Watykanu, by uklęknąć przy grobie Jana Pawła II.

– zarzuty tuszowania –

W zeszłym miesiącu, kilka dni przed tym, jak Maxima Culpa trafiła do sprzedaży w Polsce, TVN wyemitował śledztwo w sprawie tego, jak kardynał Karol Wojtyła, jak go wówczas nazywano, chronił księży pedofilów, gdy był głową kościoła w Krakowie.

Przenosił księży do innych diecezji – jedną nawet do Austrii – żeby nie doszło do skandalu – powiedział śledczy Michał Gutowski.

Wojtyła, który był papieżem przez 27 lat od 1978 roku, napisał list polecający dla księdza oskarżonego o nadużycia do kardynała Franza Königa w Wiedniu, nie wymieniając zarzutów – mówi Gutowski.

Podczas śledztwa Gutowski powiedział, że rozmawiał z ofiarami księży-pedofilów, ich rodzinami i byłymi pracownikami diecezji.

Powołuje się na dokumenty SB z czasów komunistycznych oraz rzadkie dokumenty kościelne, do których miał dostęp.

Ale Gutowski powiedział, że diecezja krakowska odmówiła mu dostępu do własnych archiwów dokumentów.

Polski Kościół w przeszłości odmawiał udostępnienia dokumentów wymiarowi sprawiedliwości lub publicznej komisji śledczej badającej przypadki wykorzystywania nieletnich przez duchownych.

bur-sw/gil/giv

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *