Connect with us

Świat

Producent chipów Apple TSMC twierdzi, że wojna między Tajwanem a Chinami sprawi, że wszyscy przegrają

Published

on

Producent chipów Apple TSMC twierdzi, że wojna między Tajwanem a Chinami sprawi, że wszyscy przegrają

Mężczyzna przechodzi obok logo TSMC w siedzibie firmy w Hsinchu na Tajwanie.

Sam Yeh | AFP | Obrazy Getty

Gdyby Chiny zaatakowały Tajwan, najbardziej zaawansowana na świecie fabryka chipów stałaby się „nieoperacyjna”, powiedział przewodniczący TSMC Mark Liu w anglojęzycznym wywiadzie z CNN w tym tygodniu.

W nieopatrzonym datą wywiadzie Liu powiedział, że gdyby Chiny zaatakowały Tajwan, fabryka chipmakera nie byłaby w stanie działać, ponieważ opiera się na globalnych łańcuchach dostaw.

„Nikt nie może kontrolować TSMC siłą. Jeśli przeprowadzisz siły zbrojne lub inwazję, wyłączysz fabrykę TSMC” – powiedział Liu. „Ponieważ jest to tak wyrafinowany zakład produkcyjny, zależy on od łączności w czasie rzeczywistym ze światem zewnętrznym, z Europą, z Japonią, ze Stanami Zjednoczonymi, od materiałów po chemikalia i części zamienne po oprogramowanie inżynierskie i diagnostykę”.

TSMC, najbardziej zaawansowany producent chipów na świecie, produkuje procesory dla amerykańskich firm, w tym Jabłko oraz Qualcomm. Produkuje chipy Apple z serii A i M i posiada ponad 50% światowego rynku odlewniczego półprzewodników.

Uwagi zostały wyemitowane, gdy napięcia między Chinami a Tajwanem nasiliły się w ostatnich dniach, jak powiedziała przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi odwiedzić wyspę.

„Wojna nie przynosi zwycięzców, tylko przegranych” – powiedział Liu.

W zeszłym tygodniu Izba Reprezentantów zdał ustawę o chipach i nauce, który zapewnia miliardy dolarów zachęty do budowy fabryk chipów na amerykańskiej ziemi. Oczekuje się, że prezydent Biden podpisze ustawę we wtorek.

zwolennicy ustawodawstwa powiedzieć Dla bezpieczeństwa narodowego istotne jest zapewnienie dostaw wydajnych i nowoczesnych chipów do użytku w USA na wypadek inwazji Chin lub w inny sposób utrudnienia produkcji chipów na Tajwanie.

Podczas gdy wiele zachęt z ustawy trafi do amerykańskich firm, takich jak IntelTSMC buduje wartą 12 miliardów dolarów fabrykę chipów w Arizonie, która mogłaby skorzystać z dotacji.

READ  Białoruś. Departament Obrony nie wyklucza „gwałtownej reakcji” na zagrożenie militarne z globalnych wiadomości

Liu porównał potencjalny konflikt na Tajwanie do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, mówiąc, że chociaż oba konflikty są bardzo różne, to wpływ gospodarczy na inne kraje jest podobny. Zachęcał przywódców politycznych do unikania wojny.

„Wojna na Ukrainie nie jest dobra dla żadnej ze stron, to scenariusz przegrana-przegrana” – powiedział Liu.

Liu powiedział, że inwazja na to terytorium spowoduje zamieszanie gospodarcze w Chinach, Tajwanie i krajach zachodnich. Powiedział, że TSMC sprzedaje chipy chińskim firmom zorientowanym na konsumenta, które potrzebują usług firmy i zaawansowanych dostaw chipów komputerowych.

„Jak możemy uniknąć wojny? Jak możemy zapewnić, że silnik światowej gospodarki wciąż szumi i mamy uczciwą konkurencję” – powiedział Liu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *