Connect with us

Świat

Premier Danii Mette Frederiksen zaatakowana przez mężczyznę w Kopenhadze

Published

on

Premier Danii Mette Frederiksen zaatakowana przez mężczyznę w Kopenhadze

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix Dania/Reuters/File

Premier Danii Mette Frederiksen na zdjęciu w Kopenhadze, Dania, 5 czerwca 2024 r.CNN

Premier Danii Mette Frederiksen została w piątek zaatakowana w stolicy Kopenhadze przez mężczyznę, który został aresztowany – poinformowało jej biuro w oświadczeniu dla CNN.

„Premier Mette Frederiksen została potrącona przez mężczyznę w Kultorvet w piątkowy wieczór. [public square] w Kopenhadze. Następnie mężczyzna został aresztowany” – poinformowało Kancelarię Premiera.

Napisano, że Frederiksen był „zszokowany tym wydarzeniem”. Więcej komentarzy nie było. Nie jest jasne, czy premier odniósł obrażenia w ataku.

Duński minister środowiska Magnus Heunicke wezwał po ataku do jedności narodowej, twierdząc, że każdy ma obowiązek dbać o siebie nawzajem, niezależnie od „różnic politycznych i kampanii wyborczych”.

„Coś takiego nie może mieć miejsca w naszym pięknym, bezpiecznym i wolnym kraju” – powiedział w programie X. „To jest brzydkie i niedopuszczalne. Pokażmy, że Dania jest znacznie lepsza.

Europejscy politycy byli zszokowani atakiem.

„Jestem głęboko zszokowana oburzającym atakiem na moją koleżankę i przyjaciółkę, premier Danii Mette Frederiksen” – napisała łotewska premier Evika Siliņa w poście w serwisie X.

„Nasze myśli są z wami i waszymi rodzinami. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia” – dodała.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potępił ataki nazwała to „nikczemnym czynem, który jest sprzeczny ze wszystkim, w co wierzymy i o co walczymy w Europie”. Życzyła premierowi siły i odwagi i stwierdziła, że ​​ma ich pod dostatkiem.

Oczekuje się, że Dania… Wybory do Unii Europejskiej w niedzielę.

Frederiksen, lider centrolewicowej Partii Socjalistyczno-Demokratycznej Danii, jest premierem od 2019 roku.

Do ataku doszło kilka tygodni po postrzeleniu i kontuzji słowackiego premiera Roberta Fico. Była to pierwsza od ponad 20 lat poważna próba zamachu na europejskiego polityka. Analitycy polityczni i prawodawcy stwierdzili wówczas: zawieszony coraz bardziej gorączkowy i spolaryzowany klimat polityczny zarówno na Słowacji, jak i w całej Europie.

READ  Reporterzy zablokowali uwagi Kamali Harris do żołnierzy Pearl Harbor bez wyjaśnienia

Ta historia została zaktualizowana o dalsze wydarzenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *