Connect with us

technologia

Prawie połowa białoruskich informatyków pracuje w Polsce – pierwsza wiadomość

Published

on

Leszek Szymański / PAP

Według białoruskich mediów niemal 50 proc. Wszystkich białoruskich informatyków uciekających z ojczyzny wybrało Polskę na swój nowy dom.

Białorusinów zwabił do Polski Poland Business Harbour (PBH), finansowana przez państwo inicjatywa, która zapewnia pakiet wsparcia dla białoruskich informatyków i firm z branży, zarówno start-upów, jak i w pełni rozwiniętych firm.

Pod koniec sierpnia 2020 r., Kiedy inicjatywa się rozpoczęła, tylko 10 proc. Białoruskich informatyków opuściło swój kraj i przeniosło się do Polski.

Według niezależnych białoruskich mediów odsetek ten wzrósł obecnie do 43 procent.

„Dzięki PBH białoruscy informatycy dowiadują się, co nasi lokalni programiści już wiedzą, że Polska jest atrakcyjnym miejscem do rozwoju i kariery zawodowej oraz firm” – powiedział cytowany w programie GovTech premier Mateusz Morawiecki.

Komisarz ds. Projektu Justyna Orłowska powiedziała, że ​​założyciele Poland Business Harbour chcieli stworzyć bezpieczną przystań dla białoruskich informatyków i zachęcić ich do rozwijania swoich talentów w Polsce.

PBH umożliwia łatwą relokację, wizy są regularnie wydawane przez polskie urzędy konsularne i mają wysoki priorytet. W rezultacie z programu skorzystało ponad 5000 osób.

W 2019 roku, przed kryzysem politycznym na Białorusi związanym ze sfałszowanymi wyborami prezydenckimi w 2020 roku, białoruski sektor IT odpowiadał za prawie połowę wzrostu PKB kraju. Firmy związane z Mińskim High-Tech Park wyeksportowały towary i usługi o wartości prawie 1,5 mld USD.

READ  Muzyka Mario Kart jest teraz popularna wśród nastolatków odrabiających lekcje na ostatnią chwilę
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *