Connect with us

technologia

Pozyskiwanie funduszy SumUp daje brytyjskiemu start-upowi wycenę 8 miliardów euro

Published

on

SumUp to najnowszy europejski fintech, który został dotknięty globalną wyprzedażą firm technologicznych po tym, jak londyński start-up zebrał fundusze, które dały mu wycenę na 8 miliardów euro (6,9 miliarda funtów), mniej niż połowę sugerowanej ceny za grupa na początku tego roku.

Firma SumUp, oferująca usługi płatnicze dla małych sprzedawców, ogłosiła w czwartek, że w styczniu zebrała 590 mln zł Zostało to zgłoszone że SumUp dążył do wyceny do 20 miliardów euro, co uczyniłoby ją jednym z najcenniejszych brytyjskich start-upów.

Dyrektor generalny SumUp, Marc-Alexander Christ, powiedział, że kontynuuje rundę pomimo niższego ratingu, ponieważ „dałoby to inwestorom spokój ducha, który nawet podczas wydarzenia z czarnym łabędziem”. . . wciąż możemy zbierać pieniądze”.

Dodał, że firma „niekoniecznie potrzebuje gotówki, jesteśmy blisko progu rentowności”, ale dodatkowe środki stanowią bufor „deszczowego dnia” i mogą być wykorzystane do sfinansowania przejęć jako wyceny początkowej.

Runda finansowania, pierwsza od 2017 r., kiedy Christ powiedział, że start-up wyceniono na prawie 400 mln euro, była prowadzona przez firmę private equity Bain Capital. BlackRock, Centrebridge i Crestline byli wśród innych zarządzających pieniędzmi, którzy zainwestowali.

SumUp nie jest jedyną firmą płatniczą, która do niedawna została uderzona przez inwestorów skupionych na niektórych z najwyżej ocenianych na świecie firmach technologicznych.

W zeszłym tygodniu doniesiono, że szwedzka firma Klarna, która przez pewien czas była największą prywatną firmą w Europie, „kup teraz, zapłać później”, próbuje pozyskać nowe pieniądze za mniej niż połowę swojego szczytowego 46 miliardów dolarów.

SumUp i Klarna cierpią z powodu wyprzedaży notowanych na giełdzie firm technologicznych, które w tym roku spadły o około 25 procent. Inwestorów wystraszyły działania banków centralnych mające na celu ograniczenie inflacji, spodziewane spowolnienie wydatków konsumenckich w związku z kryzysem kosztów utrzymania i wojną na Ukrainie.

READ  W agonii śmierci Adobe's Flash zabija oryginalne FarmVille Zyngi

Christ powiedział, że w rzeczywistości był „szczęśliwszy”, gdy został wyceniony na 8 miliardów euro, zauważając, że wartość ta jest wciąż 20 razy wyższa niż pięć lat temu.

„To zdecydowanie ułatwia życie” – mówi. „Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że 8 miliardów euro to prawdziwa i uczciwa wycena, ponieważ jest to cena, o którą proszą ludzie na najgorszych rynkach za firmę. Nie sądzę, że cena kiedykolwiek będzie niższa.

„Nie brałem udziału w wycenie 22 miliardów dolarów. . . Rynek był przegrzany [and] W tamtym czasie krążyły różne plotki – powiedział. „Ktoś spojrzał na osoby publiczne i zgadł, co może być”.

Założona w 2012 roku firma SumUp współpracuje z 4 milionami małych firm na całym świecie, zapewniając handlowcom konto firmowe i kartę, a także narzędzia rozliczeniowe i inne usługi płatnicze.

Christ powiedział, że podczas gdy firma rozwija się organicznie, rozważy wykorzystanie nowego finansowania na dalsze przejęcia.

„W tym środowisku wierzymy, że gdy ludzie zdadzą sobie sprawę, że pieniądze nie są już darmowe, zobaczymy dobre okazje do transakcji fuzji i przejęć” – powiedział założyciel.

W zeszłym roku amerykańska witryna lojalnościowa Fivestars kupiła go za 317 milionów dolarów. Fintech wykupił inne firmy z punktów sprzedaży, w tym brytyjską firmę Goodtill i Tiller z siedzibą w Jersey.

W 2019 roku kupił polską firmę e-commerce Shoplo, która zwiększyła liczbę aktywnych użytkowników o 1 mln.

SumUp pożyczył również w ostatnich latach na sfinansowanie swojej ekspansji. W zeszłym roku zebrał 750 milionów euro od Goldman Sachs, Temasek, Bain Capital Credit, Crestline i Oaktree.

Christ powiedział, że obecne zadłużenie firmy wynosi nieco ponad 1 miliard euro.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.