Connect with us

Sport

Polskie PGNiG twierdzi, że dąży do maksymalizacji wykorzystania Baltic Pipe, odwracając dotychczasowe stanowisko

Published

on

WARSZAWA (Reuters) – Polski koncern gazowy PGNiG poinformował, że zamierza w pełni wykorzystać zarezerwowaną przepustowość na Baltic Pipe z Norwegii, zmieniając stanowisko po tym, jak powiedział, że tego nie zrobi, ponieważ wzrost cen prawdopodobnie zmniejszy popyt.

Baltic Pipe, zdolny do przesyłu do 10 miliardów metrów sześciennych (bcm) gazu rocznie z Norwegii, gdzie PGNiG produkuje paliwo, zostanie otwarty 1 października.

Firma poinformowała w czwartek, że planuje przesyłać łączem 4,5 miliarda metrów sześciennych rocznie, wykorzystując nieco ponad połowę zarezerwowanej przepustowości.[nL5N2XB3ND}DasErreicheneinerangestrebtenKapazitätisteineFunktionmehrererFaktorendarunterdietechnischeKapazitätdieMarktnachfrageunddiezumAusgleichdesSystemserforderlicheFlexibilitätsagtePGNiGineinerErklärungamFreitagIneinerErklärungsagtedasUnternehmenauchdassesübereindiversifiziertesLieferportfoliofürinNorwegenproduziertesGasverfügteinschließlichVerträgenmitDänemarksOrstedPolensGrupaLotosundanderenLieferantendieesnichtoffengelegthat[nL5N2XB3ND}ReachingatargetedcapacityisafunctionofseveralfactorsincludingtechnicalcapacitymarketdemandandflexibilityneededtobalancethesystemPGNiGsaidinastatementonFridayInastatementthecompanyalsosaidithasadiversifiedsupplyportfolioforgasproducedinNorwayincludingcontractswithDenmark’sOrstedPoland’sGrupaLotosandothersuppliersitdidnotdisclose[nL5N2XB3ND}DasErreicheneinerangestrebtenKapazitätisteineFunktionmehrererFaktorendarunterdietechnischeKapazitätdieMarktnachfrageunddiezumAusgleichdesSystemserforderlicheFlexibilitätsagtePGNiGineinerErklärungamFreitagIneinerErklärungsagtedasUnternehmenauchdassesübereindiversifiziertesLieferportfoliofürinNorwegenproduziertesGasverfügteinschließlichVerträgenmitDänemarksOrstedPolensGrupaLotosundanderenLieferantendieesnichtoffengelegthat[nL5N2XB3ND}ReachingatargetedcapacityisafunctionofseveralfactorsincludingtechnicalcapacitymarketdemandandflexibilityneededtobalancethesystemPGNiGsaidinastatementonFridayInastatementthecompanyalsosaidithasadiversifiedsupplyportfolioforgasproducedinNorwayincludingcontractswithDenmark’sOrstedPoland’sGrupaLotosandothersuppliersitdidnotdisclose

Wydobycie gazu z PGNiG w Norwegii ma wzrosnąć do 3 mld m sześc. w 2022 r. i 4 mld m sześc. w 2027 r., podała spółka. „Dzisiejsza wypowiedź może pokazać, że PGNiG będzie elastycznie wypełniać gazociąg kontraktami i potencjalnie go uruchamiać” – powiedział Kamil Kliszcz, szef badań w BM mBanku.

„Może to również mieć na celu wyjaśnienie wszelkich wątpliwości, ponieważ wczorajsze oświadczenie mogło zostać zinterpretowane jako oznaczające, że problemy techniczne uniemożliwiają pełne wykorzystanie zarezerwowanej przepustowości”.

(Sprawozdawczość Marka Strzeleckiego; Redagowanie Tomasz Janowski)

READ  Możliwości rozwoju demograficznego i gospodarczego Polski
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.