Connect with us

technologia

Polskie organy nadzoru bankowego atakują brytyjskich outsourcerów w odpowiedzi na Brexit Dentons

Published

on

Oczekuje się, że brytyjscy dostawcy technologii współpracujący z polskim sektorem bankowym zostaną poproszeni o dodatkową dokumentację od swoich klientów do końca roku. Jest to efekt ostatniego listu od Komisji Nadzoru Finansowego („PFSA”), wymagającego zgody wszystkich outsourcerów bankowych z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

W dniu 9 grudnia 2020 roku KNF przedstawiła swoje stanowisko w sprawie umów outsourcingu bankowego zawartych przed 31 grudnia 2020 roku z przedsiębiorcami mającymi lub zamieszkałymi na stałe w Wielkiej Brytanii. Zgodnie ze stanowiskiem nadzorowane podmioty są zobowiązane do uzyskania zgody KNF na kontynuację umowy i zawarcie nowych umów, które wejdą w życie po 1 stycznia 2021 r.

Zezwolenie jest wymagane, jeśli (i) Bank korzysta z usług firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii lub (ii) działania objęte Umową są prowadzone na terytorium Wielkiej Brytanii. To drugie kryterium dotyczy przede wszystkim wszystkich outsourcerów zlokalizowanych poza Wielką Brytanią i korzystających z pomocy brytyjskich podwykonawców.

Wyznaczony przez KNF termin na wydanie zgody jest bardzo wymagający: 31 grudnia 2021 r. W tym terminie Komisja oczekuje, że nadzorowana firma złoży kompletny wniosek.

Za „kompletny wniosek” KNF uznaje wyczerpujący opis usługi, zawierający nazwy wszystkich podwykonawców, którzy mogą wymagać odrębnego zezwolenia na korzystanie z niej (poza usługą) w UE lub świadczenie usługi poza UE). Jednak aplikacja może mieć wielopoziomową złożoną strukturę.

Na podstawie wniosku PSFA zbada, czy umowa jest zgodna z przepisami polskiego prawa bankowego, które m.in. zabraniają korzystania z wielopoziomowego pod outsourcingu, nakładają na usługodawców wymogi audytowe oraz stosowanie powstają szczególne zasady dotyczące odpowiedzialności umownej za szkody spowodowane nienależytym wykonaniem umowy. Bank i firma outsourcingowa muszą również rozważyć spełnienie wymagań ostatniego komunikatu PSFA dotyczącego korzystania z usług przetwarzania w chmurze.

READ  Politechnika Krakowska: Najbardziej wpływowa uczelnia w Polsce

Konieczne jest zatem dokonanie przeglądu istniejących umów przynajmniej pod kątem zidentyfikowania powyższych kwestii i złożenie wniosku przed 31 grudnia 2020 r.

Po 31 grudnia 2020 roku KNF będzie miała uprawnienia do nakazania bankom rozwiązania umowy outsourcingu bankowego z przedsiębiorcą brytyjskim. Niezastosowanie się do wytycznych KNF może skutkować nałożeniem na bank sankcji przewidzianych w ustawie Prawo bankowe, w tym grzywny w wysokości do 10% przychodów wykazanych w ostatnim zbadanym sprawozdaniu finansowym.

W odpowiedzi na pismo PSFA przedstawiciele polskiego sektora bankowego wystosowali do regulatora wspólne oświadczenie wzywające do zmiany podejścia. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że wymagania regulatora pozostaną niezmienione przed upływem terminu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *