Connect with us

Gospodarka

Polski wysłannik krytykuje Izrael za reakcję na kryzys uchodźczy na Ukrainie

Published

on

Polski wysłannik krytykuje Izrael za reakcję na kryzys uchodźczy na Ukrainie

Trwająca prawie miesiąc rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej, zmuszając ponad 3 miliony Ukraińców do ucieczki z kraju, podczas gdy wiele innych milionów zostało przesiedlonych w jego granicach.

Sąsiedzi Ukrainy zostali zalani bezbronnymi ukraińskimi cywilami, próbującymi zdystansować się od trwającego piekła. Jednym z krajów o najcieplejszej gościnności jest Polska.

Ale podczas gdy Polacy witają uchodźców z otwartymi ramionami, surowe traktowanie przez Izrael ukraińskich azylantów w kraju Europy Wschodniej wywołało ostrą krytykę.

„Nie tylko Polska i kraje sąsiadujące z Ukrainą powinny wziąć na siebie ten ciężar. Uważamy, że należy sprawiedliwiej dzielić ciężar. Inne kraje muszą przyjąć więcej uchodźców i podwoić wysiłki, zwłaszcza te należące do świata zachodniego. Ich gospodarki są w dobrej kondycji – powiedziała w niedzielę chargé d’affaires Polski w Izraelu Agata Czaplińska w wywiadzie dla Ynet.

Najwyższy dyplomata Warszawy w Izraelu wezwał Jerozolimę do złagodzenia swojej polityki wobec uchodźców, ponieważ na Ukrainie toczą się walki.

„Warunki przyjęcia powinny być złagodzone. Niektórzy ludzie musieli opuścić swoje domy, mogą mieć przyjaciół lub rodzinę w Izraelu i nie mają szans na znalezienie gdzie indziej. Wiemy o przypadkach, gdy ukraińscy uchodźcy odmówiono wjazdu do Izraela z Polski i zostali zawróceni – powiedziała.

„Ludzie w Polsce zdecydowali się przyjąć uchodźców w swoich domach i aby ich do tego zachęcić, rząd przeznaczył płatności na gospodarstwa domowe, które zgodzą się przyjąć uchodźców w swoich domach, aby zwrócili im koszty.

Czaplińska powiedziała również, że polski rząd promował ustawy, które umożliwiłyby ukraińskim uchodźcom lepszą integrację z polskim społeczeństwem i ożywienie lokalnej gospodarki.

„Szacujemy, że 60-70% ukraińskich uchodźców pozostanie w Polsce zamiast wyjeżdżać do innych krajów. Niektórzy wyjechali do Europy Zachodniej, ale większość planuje zostać w Polsce. Jeszcze przed wojną mieliśmy milion ukraińskich imigrantów. Pracuje we wszystkich branżach – lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, high-tech i budownictwo – powiedziała.

„To jeden z powodów, dla których zdecydowali się zostać w Polsce, bo wiedzą, że są mile widziani i mają tu wielu przyjaciół. Pomaga również prosperować polskiej gospodarce.”

Czaplińska zauważyła jednak, że solidarność Polski z narodem ukraińskim nie wynika z czysto ekonomicznych interesów.

„Rośnie zrozumienie, że naszym moralnym obowiązkiem jest ich zaakceptowanie i zaoferowanie im tego, co możemy. Jest zrozumienie i solidarność z ludźmi, którzy stracili wszystko – powiedziała.

„Polska widzi zagrożenie nadchodzące ze wschodu. Zauważyliśmy rosyjską agresję na Krymie i Donbasie. Nic dziwnego, że solidaryzujemy się z narodem ukraińskim. Nasz premier udał się w zeszłym tygodniu do Kijowa razem z premierami Słowacji i Czech. Okazujemy solidarność na wielu frontach”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *