Connect with us

Zabawa

Polski rząd jest oskarżany o wykorzystywanie państwowych środków na kampanię wyborczą partii rządzącej

Published

on

Polski rząd jest oskarżany o wykorzystywanie państwowych środków na kampanię wyborczą partii rządzącej

Polska opozycja rozpoczęła kontrolę wydatków rządowych na dziesiątki „pikników rodzinnych” organizowanych w całym kraju w celu promowania sztandarowej polityki zasiłków na dzieci rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość.

Twierdzą, że imprezy – oferujące publiczności bezpłatną rozrywkę i jedzenie, w tym przypadek zrzucenia cukierków z samolotu – są wykorzystywane do „nielegalnej” promocji kampanii PiS przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

W maju PiS ogłosił, że jego kluczowym zobowiązaniem przed wyborami było zwiększenie wprowadzonego w 2016 roku systemu zasiłków na dzieci z 500 zł (120 dolarów) na dziecko miesięcznie do 800 zł (190 dolarów). Parlament na początku tego miesiąca wyraził zgodę na tę zmianę.

Choć płatności zostaną automatycznie podwyższone, rząd zapowiedział serię kilkudziesięciu „pikników rodzinnych” w całej Polsce promujących system zasiłków wychowawczych, który zmienił nazwę z „500+” na „800+”. Imprezy te są finansowane ze środków publicznych.

„Ten program [800+] jest symbolem praworządności i sprawiedliwości, która rozumie jedno z podstawowych zadań: wspieranie rodzin i najsłabszych” – powiedział poseł PiS Michał Jach na jednym z weekendowych pikników w Szczecinie, cytowany przez Radio Szczecin.

Wydarzenia obejmują rozrywkę dla dzieci — na przykład dmuchane zamki, rzeźbiarzy z balonów i malowanie twarzy — oraz darmowe jedzenie.

Na pikniku we wsi Korzenna w południowej Polsce na początku tego miesiąca „dzieci mogły cieszyć się kinem plenerowym, pokazami iluzji, przejażdżkami konnymi… i słodyczami zrzucanymi z samolotu” – napisała lokalna gazeta. Gazety Krakowskiejnależy do państwowego giganta energetycznego Orlen.

Premier Mateusz Morawiecki, który brał udział w wielu imprezach i wygłaszał przemówienia, powiedział na imprezie w Krotoszynie w zachodniej Polsce: „Na piknikach w całej Polsce spotykamy ludzi w dialogu, bo to Polacy piszą nasz program, czyli Polskę. ” to nasi najlepsi eksperci.”

Wczoraj grupa posłów Koalicji Obywatelskiej (KO), głównego ugrupowania opozycyjnego, zapowiedziała rozpoczęcie w Departamencie Rodziny i Polityki Społecznej procesu zwanego „kontrolą parlamentarną” w celu zbadania wydatków na pikniki.

Wydarzenia mają wyraźnie na celu „promowanie [PiS] Lider Jarosław Kaczyński i obóz władzy” – powiedział poseł KO Marcin Kierwiński. „Władze wydają publiczne pieniądze, aby zwiększyć szanse na wygraną w wyborach”.

„To ukryte, nielegalne finansowanie kampanii wyborczej PiS. Za pieniądze podatników organizują wiece partyjne – dodał jego kolega Arkadiusz Marchewka. W Polsce obowiązują surowe przepisy dotyczące finansowania partii politycznych i ich kampanii wyborczych.

Jednak w obronie pikników stanęła szefowa resortu Marlena Maląg. „Ważne jest, aby Polacy byli w pełni poinformowani o prorodzinnej polityce rządu, bo to jest dla nas ważne” – powiedziała Polsatowi. „To jest naprawdę DNA polityki społecznej PiS”.

Dodała, że ​​wydarzenia obejmowały „akcję informacyjną”, aby „pokazać Polakom cały proces składania wniosków” o świadczenia na dzieci. Rząd już wcześniej wyjaśniał, jak „łatwe” jest składanie takich wniosków.

To samo powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski Gazety Wyborczej codziennie, że „zadaniem rządu jest informowanie”. [the public] o prawach, które uchwalił, aby każdy, do kogo są adresowane, mógł z nich korzystać”.

Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną fundację non-profit, finansowaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główne źródło obrazu: KPRM (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *