Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska zmienia kurs, akceptuje niemiecki system obrony powietrznej

Published

on

Polska zmienia kurs, akceptuje niemiecki system obrony powietrznej

WARSZAWA, Polska (AP) – Minister obrony Polski powiedział we wtorek, że jego kraj zaakceptuje system obrony przeciwrakietowej Patriot które Niemcy zaoferowały wysłać do Polski w zeszłym miesiącu.

Niemiecka oferta pojawiła się po tym, jak źle wycelowany pocisk uderzył w Polskę w pobliżu granicy z Ukrainą, zabijając dwóch Polaków. Polska i NATO stwierdziły, że uważają, że to ukraińska rakieta nie wypaliła, gdy kraj bronił się przed ostrzałem rakietowym 15 listopada.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak początkowo powiedział, że przyjął ofertę z „zadowoleniem”. Ale lider potężnej partii rządzącej w Polsce, Jarosław Kaczyński, powiedział, że uważa, że ​​system Patriot powinien mieć siedzibę na Ukrainie, a Błaszczak i inni polscy przywódcy poszli w jego ślady.

Wydawało się, że Polska chłodno przyjęła ofertę Niemiec zagroziła stworzeniem nowych napięć w stosunkach między dwoma sąsiednimi krajami, które mają burzliwą historię, ale są obecnie ważnymi partnerami handlowymi i sojusznikami w NATO.

Błaszczak napisał we wtorek na Twitterze, że jest mu przykro, że Niemcy nie chcą umieścić systemu Patriot na Ukrainie.

„Byłem rozczarowany zaakceptowaniem decyzji o odmowie poparcia dla Ukrainy” – napisał. „Rozmieszczenie patriotów na zachodniej Ukrainie zwiększyłoby bezpieczeństwo Polaków i Ukraińców”.

Zapowiedział jednak, że ministerstwa obrony Niemiec i Polski będą „kontynuować porozumienia w sprawie rozmieszczenia wyrzutni w Polsce i podłączenia ich do naszego systemu dowodzenia”.

Niemcy poinformowały, że oferowany Polsce system Patriot jest częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO i jest przeznaczony wyłącznie do użytku na terytorium NATO.

Partia rządząca w Polsce spotkała się z poważną krytyką ze strony polityków i komentatorów, gdy powiedziała, że ​​chce rozprzestrzenić system na Ukrainę, wskazując, że Polska tego nie chce. Krytycy zarzucili partii, że zagraża bezpieczeństwu kraju w czasie wojny na sąsiedniej Ukrainie, próbując wzniecić nastroje antyniemieckie.

READ  Jonathan Ornstein, dyrektor generalny JCC Kraków w Polsce, przemawia w Rochester

Ankieta opublikowana w tym tygodniu wykazała znaczne poparcie zwykłych Polaków dla stacjonowania niemieckiej wyrzutni rakiet w Polsce, gdzie wzmocni ona obronę, którą Polska i Stany Zjednoczone wzmacniają od czasu pełnej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. .

Paweł Kowal, poseł opozycji, powiedział, że przepychanki rządu nie wyglądają poważnie.

„Jak można poważnie traktować Polskę z takim rządem? Bierzemy patriotów – nie bierzemy – bierzemy…” – napisał na Twitterze po oświadczeniu Błaszczaka. „Ale presja ma sens. Podobnie jak sondaże dotyczące niemieckich patriotów. Z nimi Polska będzie bezpieczniejsza”.

Podczas gdy Polska przygotowuje się do przyszłorocznych wyborów krajowych, lider partii Prawo i Sprawiedliwość Kaczyński szydził z Niemiec podczas swoich spotkań z wyborcami. W miniony weekend Kaczyński oskarżył Berlin o pokojowe osiąganie celów, które „kiedyś chciał osiągnąć środkami militarnymi”.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *