Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska Żabka testuje w pełni elektryczny pojazd dystrybucyjny

Published

on

Polska Żabka testuje w pełni elektryczny pojazd dystrybucyjny

Polski sklep Żabka jest testowanie ciężarówka elektryczna Scania 25P służąca do dostarczania towarów do sklepów w Warszawie i okolicach.

Detalista dąży do unowocześnienia swojej logistyki wokół idei inteligentnych i zielonych miast poprzez wdrożenie cichego, bezemisyjnego transportu miejskiego.

Ciężarówka dostawcza Scania

Scania 25P B4X2NB to ciężarówka elektryczna o dopuszczalnej masie całkowitej do 19 ton.

Jego bezemisyjny napęd elektryczny umożliwia jednorazowy zasięg do 250 km.

Wózek posiada pakiet dziewięciu akumulatorów o łącznej pojemności 300 kWh, których ładowanie zajmuje mniej niż 100 minut.

Dodatkowo akumulatory są ładowane podczas jazdy poprzez rekuperację.

Ponieważ pojazd jest cichszy niż konwencjonalne ciężarówki, można nim jeździć w tzw. „zielonych strefach” i wykorzystywać do większej liczby transportów w nocy, co w ciągu dnia odciąża infrastrukturę drogową.

Kabina pojazdu została specjalnie zaprojektowana do pracy w mieście, ponieważ jest niska i zapewnia lepszą widoczność na zatłoczonych ulicach.

Wojciech Rowiński, prezes Scania Polska SA, powiedział: „Bardzo się cieszymy, że firmy takie jak Żabka, których działalność opiera się na częstym i terminowym dostarczaniu produktów do sklepów, podejmują obecnie konkretne kroki w celu testowania i odchodzenia od pojazdów do usunąć te oparte na paliwach kopalnych.

„W firmie Scania konsekwentnie rozwijamy bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania transportowe, w tym biopaliwa, oszczędne układy napędowe i pojazdy elektryczne, oferując klientom kompleksowe ulepszenia: w pełni elektryczny samochód ciężarowy z systemami ładowania i analizą ścieżki przejazdu, która umożliwi komunikację w mieście i regionie zadania transportowe.”

Kontynuuj czytanie: Żabka powiększa swoją flotę o zeroemisyjne ciężarówki elektryczne

Żabka w walce ze zmianami klimatu

Adam Manikowski, Dyrektor Zarządzający Żabka Polska dodał: „Zwalczanie zmian klimatycznych to globalne wyzwanie. Z tej perspektywy szczególnie ważne jest budowanie skutecznych partnerstw w celu zwalczania tego zjawiska, czego dowodem jest rozpoczęcie współpracy z innym wiodącym dostawcą rozwiązań transportowych.

READ  Polska usuwa większość masek, zasady kwarantanny

„To nasz kolejny krok w kierunku ochrony środowiska i zmniejszenia naszego śladu węglowego, co jest niezwykle ważne w obszarach miejskich i regionach szczególnie narażonych na zanieczyszczenie powietrza – takich jak Warszawa i okolice, gdzie pojazd jest użytkowany w następne dwa tygodnie. „

Wraz z pojazdem Żabka otrzyma również mobilną ładowarkę DC Plug Charger Go firmy Scania, opracowaną przez Ekoenergetykę-Polska SA

Ładowarka może służyć do ładowania wszystkich pojazdów elektrycznych (150-1000V) i posiada funkcję regulacji mocy ładowania.

Pojazdy dostawcze o zerowej emisji

Od 2019 r. sieć testuje bezemisyjne samochody dostawcze, a w 2021 r. uruchomiła całkowicie elektryczną chłodnię dostawczą, która dostarcza towary do sklepów na Śląsku.

Żabka zainwestowała również we własne stacje ładowania samochodów elektrycznych w swoich centrach logistycznych w Nadarzynie i Plewiskach oraz w swojej siedzibie.

Sieć sukcesywnie unowocześnia także swoją flotę pojazdów i prowadzi testy mające na celu wymianę samochodów z silnikiem spalinowym na pojazdy elektryczne i hybrydowe.

© 2022 Europejski magazyn supermarketów – Twoje źródło najnowszych łańcuch dostaw Aktualności. Artykuł autorstwa Conora Farrelly’ego. Kliknij Subskrybuj zalogować się ESM: Europejski Magazyn Supermarketów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *