Connect with us

Gospodarka

Polska wzywa członków NATO do zwiększenia wydatków na obronność

Published

on

Polska wzywa członków NATO do zwiększenia wydatków na obronność

Prezydent Polski Andrzej Duda wezwał w poniedziałek członków sojuszu NATO do zwiększenia wydatków na obronność do 3% produktu krajowego brutto. Apel ten pojawia się w momencie, gdy Rosja intensyfikuje militaryzację swojej gospodarki i przyspiesza inwazję na Ukrainę.

W przemówieniu skierowanym zarówno do swojego kraju, jak i do społeczności międzynarodowej Prezydent Duda podkreślił pilność sytuacji. Jego apel poprzedza znaczące zaangażowanie dyplomatyczne w związku z przygotowaniami do wtorkowego spotkania z polskim premierem Donaldem Tuskiem w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem.

„W obliczu wojny na Ukrainie i rosnących ambicji imperialnych Rosji państwa NATO muszą działać odważnie i bezkompromisowo” – podkreślił Duda w swoim poniedziałkowym wieczornym przemówieniu.

Moment apelu Dudy zbiega się z obchodami 12 marca 1999 r., wraz z Czechami i Węgrami, 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Zastanawiając się nad tym kamieniem milowym, Duda zauważył: „Nie było i nie ma lepszego gwaranta bezpieczeństwa niż Sojusz Północnoatlantycki”.

„Wojna na Ukrainie wyraźnie pokazała, że ​​Stany Zjednoczone są i powinny pozostać liderem w kwestiach bezpieczeństwa w Europie i na świecie” – podkreślił Duda. „Ale inne państwa NATO również muszą wziąć na siebie większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego sojuszu oraz intensywnie modernizować i wzmacniać swoje wojska”.

Wezwanie Dudy do działania zbiegło się w czasie z formalnym przystąpieniem Szwecji jako 32. członka NATO, co symbolizowało znaczące rozszerzenie sojuszu. „NATO wysyła dziś jasny i mocny sygnał, witając Finlandię i Szwecję w swoich szeregach” – zauważył, uznając to wydarzenie za historyczne.

Chociaż członkowie NATO zobowiązali się wcześniej do przeznaczenia 2% swojego PKB na obronę po aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję w 2014 r., wielu z nich, w tym Niemcy, nie osiągnęło jeszcze tego limitu. Dla kontrastu, Polska wydaje obecnie 4% swojego PKB na obronność, wyprzedzając w ujęciu procentowym wszystkich pozostałych członków.

READ  Osiem krajów UE odrzuca limity emisji dla samochodów

Duda wyraził zaniepokojenie agresywną postawą Rosji, stwierdzając w artykule wstępnym dla „Washington Post”, że działania Moskwy stanowią największe zagrożenie dla pokoju na świecie od czasów zimnej wojny. „Federacja Rosyjska przestawiła swoją gospodarkę na tryb wojenny” – napisał, powołując się na znaczne wydatki wojskowe Rosji.

Administracja Bidena ostrożnie podeszła jednak do propozycji Dudy, zauważając, że osiągnięcie 2-proc. progu powinno być priorytetem przed dyskusją o kolejnych podwyżkach. „Myślę, że pierwszym krokiem jest doprowadzenie każdego kraju do osiągnięcia progu 2% i zauważyliśmy poprawę w tym zakresie” – powiedział Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA.

Po wizycie w Stanach Zjednoczonych prezydent Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mają spotkać się w Brukseli w celu dalszego omówienia strategii obronnych w świetle eskalacji napięć z Rosją.

Źródło: AP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *