Connect with us

Nauka

Polska „wzmocni” obronę powietrzną przed rosyjskim zagrożeniem dzięki nowej umowie o wartości 1,5 mld funtów | Nauka | Aktualności

Published

on

Marionetka Putina grozi Polsce atakiem nuklearnym

Wiadomość pojawia się, gdy członkowie NATO zobowiązali się wzmocnić obronę po szczycie sojuszu w Madrycie. Zakup nie jest ostatnim dużym krokiem w polskiej obronności, ponieważ Warszawa niedawno otrzymała 500 wyrzutni rakietowych HIMARS w wyzywającej wiadomości do sąsiedniej Rosji.

Dzięki najnowszemu zakupowi do polskiej floty wojskowej dołączą 32 wielozadaniowe śmigłowce AW149, których wyposażenie ma zostać dostarczone już w przyszłym roku.

Wyprodukowany we Włoszech przez Leonardo, typ zaprojektowany przez Augusta-Westland to śmigłowiec średniej wielkości, zaprezentowany światu w 2006 roku.

Zdolny do prędkości przekraczających 170 mil na godzinę, projekt został zbudowany jako konkurencyjna alternatywa dla amerykańskiego Sikorsky Black Hawk.

Ten typ jest również obecnie używany przez wojsko tajskie i egipskie.

Polska kupi 32 nowe AW149, aby wzmocnić obronę (Zdjęcie: Getty)

HIMARS

Polska zakupiła również 500 wyrzutni rakietowych HIMARS (Zdjęcie: Getty)

Informację o tym poinformował wicepremier i sekretarz obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który powiedział: „Kontrakt dotyczy 32 śmigłowców AW149, więc w przyszłym roku do polskiej armii trafią dwie eskadry i pierwsze śmigłowce”.

Mówiąc o funkcjach operacyjnych tego typu, Błaszczak powiedział: „Śmigłowce AW149 w konfiguracji odpowiadającej potrzebom Sił Zbrojnych RP będą wyposażone m.in.[electro-optical] systemy, karabiny maszynowe, pociski kierowane i niekierowane oraz systemy samoobrony.

„Uzbrojenie, w zależności od wariantu użytkowania śmigłowca, może być montowane w kabinie lub w twardych punktach śmigłowca.”

Błaszczak kontynuował: „W najbliższym czasie podpiszemy umowy na dostawę niszczycieli min, dwóch satelitów obserwacyjnych i niszczycieli czołgów”.

ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI:
NATO: Biden opuszcza swoją żelazną kurtynę w Europie

Przód AW149

AW149 to samolot wielozadaniowy (Zdjęcie: Getty)

Mariusz Błaszczak

Wicepremier i Sekretarz Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak (Zdjęcie: Getty)

Polski rząd dodał, że śmigłowce będą wykorzystywane do transportu wojsk i ładunków, dowodzenia i kontroli, ewakuacji medycznej oraz poszukiwań i ratownictwa bojowego.

READ  Victor Glover tworzy historię na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Wraz z nowymi śmigłowcami kontrakt obejmuje pakiet logistyczny części zamiennych i „materiałów eksploatacyjnych”, sprzętu szkoleniowego i „zaawansowanych” symulatorów – wynika z oświadczenia Ministerstwa Obrony Narodowej.

Pieniądze będą pochodzić z zobowiązania Polski do zwiększenia wydatków na obronność do trzech procent PKB, po apelach wszystkich członków NATO, aby głębiej kopać, jeśli chodzi o wydatki.

Polska pozostaje w stanie wysokiej gotowości od początku wojny na Ukrainie ze względu na bliskość Rosji, wsparcie militarne dla Ukrainy oraz fakt, że jest domem dla większości ukraińskich uchodźców uciekających z kraju.

NIE PRZEGAP:
Brytyjscy eksperci udają się do Bośni, by powstrzymać rosyjskie kłamstwa [REVEAL]
Tajemnica RAF ROZWIĄZANA po 80 latach od znalezienia zagubionego bombowca [INSIGHT]
Ministerstwo Obrony wywołuje obawy, gdy na brytyjską drogę spadają „głowice nuklearne” [REPORT]

Prezydent RP

Prezydent RP Andrzej Duda przybywa na miejsce ostatniego dnia szczytu NATO w Madrycie (Zdjęcie: Getty)

Stany Zjednoczone obiecały wzmocnienie swojej obecności w Polsce poprzez otwarcie nowej stałej bazy w tym kraju.

Mówiąc o posunięciu na szczycie NATO, prezydent USA Joe Biden powiedział: „W czasie, gdy Putin zniszczył pokój w Europie i zaatakował same zasady porządku opartego na regułach, Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy robią krok naprzód”.

Wśród nowych działań zapowiedzianych przez prezydenta USA jest utworzenie w Polsce stałego dowództwa V Korpusu Armii USA.

To „poprawi interoperacyjność USA-NATO na wschodniej flance”, powiedział Biały Dom po ogłoszeniu.

Nie zapomnij podzielić się swoimi opiniami i przemyśleniami na temat tej historii w naszej sekcji komentarzy poniżej!

Joe Biden

Joe Biden obiecał szereg środków obronnych w całej Europie (Zdjęcie: Getty)

Prezydent USA zapowiedział również, że USA utrzymają dodatkową brygadę rotacyjną w Rumunii, zwiększą rotacyjne rozmieszczenia w regionie bałtyckim, rozmieszczą dwie eskadry samolotów F-35 w Wielkiej Brytanii i rozmieszczą dodatkową obronę powietrzną w Niemczech i we Włoszech oraz będą dążyć do zwiększenia liczba niszczycieli stacjonujących w Hiszpanii.

READ  Skamieniałe ślady stóp odkryte w Hwasun: THE DONG-A ILBO

Mówiąc o działaniach USA, polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział: „To jest niezwykle ważne.

„To w krajach znajdujących się na pierwszej linii frontu potencjalnego ataku obecność struktur dowodzenia jest znacząca, aby mogły bezpośrednio reagować na zagrożenia, które są tutaj najbardziej realne”.

Generał broni Waldemar Skrzypczak, były dowódca polskich sił lądowych, powiedział źródłom medialnym, że oprócz korzyści militarnych z decyzji Bidena, ma ona także „wymiar polityczny” polegający na „jednoznacznym pokazaniu Putinowi woli Amerykanów”. Misja NATO w tej części Europy”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.