Connect with us

Nauka

Polska wysyła kolejnych 500 żołnierzy do odizolowania granicy białoruskiej

Published

on

Polscy urzędnicy rządowi poinformowali w poniedziałek, że wysyłają 500 dodatkowych żołnierzy i pojazdy specjalne na granicę białoruską, aby wzmocnić ją przeciwko zwiększonej presji imigrantów, która według nich jest aranżowana przez Białoruś i Rosję w celu destabilizacji Unii Europejskiej. „Mamy do czynienia z dobrze zorganizowaną akcją skierowaną z Mińska i Moskwy” – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

– Z pełną determinacją będziemy bronić granicy Polski – powiedział Morawiecki po spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych i szefem Straży Granicznej.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński zapowiedział, że w tym tygodniu na granicę zostanie wysłanych kolejnych 500 żołnierzy i osiem specjalistycznych pojazdów. Polska i Litwa, należące do UE, stoją w obliczu rosnącej presji imigrantów na swoich granicach z Białorusią, która stanowi część wschodniej granicy bloku. Mówią, że jest to „hybrydowy atak” reżimu białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki w Mińsku, którego celem jest destabilizacja 27 krajów UE.

Morawiecki zaznaczył jednak, że opieka zostanie objęta migrantami, którzy przybyli do Polski, ale potrzebują pomocy medycznej. Powiedział, że trzech migrantów, w tym Irakijczyk, znaleziony martwy w niedzielę w pobliżu białoruskiej granicy, zmarło z powodu hipotermii i wycieńczenia. Jak poinformował szef Straży Granicznej gen. Tomasz Praga, polscy strażnicy graniczni mogli także zobaczyć ciało kobiety w pobliżu granicy po stronie białoruskiej. Morawiecki i Kamiński powiedzieli, że wiedzą, że imigranci z Bliskiego Wschodu i Afryki płacą na Białorusi duże pieniądze, około 2500 dolarów, za „iluzję” transferu do Niemiec, ale zostają pozostawieni przez białoruskie wojsko w lasach lub na bagnach w kraju. granica z Polską. Powiedzieli, że Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy do niektórych krajów Bliskiego Wschodu, które mają „potencjał migracyjny”, aby sprowadzać migrantów i wpychać ich do Polski i na Litwę.

Polska i Litwa budują ogrodzenia z drutu kolczastego, zwiększają patrole graniczne i wprowadzają na swoich granicach tymczasowy stan wyjątkowy, aby powstrzymać nielegalną migrację. Władze poinformowały, że w tym roku miało miejsce ponad 8 000 prób nielegalnego przekroczenia Białorusi, w tym ponad 3 800 prób do tej pory we wrześniu.

READ  Koronawirus w Oregonie: 1282 nowe przypadki, 35 więcej zgonów w miarę ujawnienia większej liczby szczegółów dystrybucji szczepionek

(Ta historia nie została edytowana przez zespół Devdiscourse i jest automatycznie generowana z syndykowanego kanału.)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *