Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska widzi siłę kupna od ukraińskiego zakładu Chmielnicki, mówi premier

Published

on

Premier Polski Mateusz Morawiecki wygłasza przemówienie podczas letniego forum związku zawodowego MEDEF „La Rencontre des Entrepreneurs de France, LaREF” na torze wyścigowym Paris Longchamp w Paryżu, Francja 29 sierpnia 2022 r. REUTERS/Sarah Meyssonnier

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 9 września (Reuters) – Polska jest zainteresowana kupnem energii elektrycznej z ukraińskiej elektrowni atomowej Chmielnicki – powiedział w piątek w Kijowie premier Mateusz Morawiecki po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Podczas pobytu w Kijowie Morawiecki rozmawiał o sytuacji geopolitycznej, rynku energii, energetyce i bezpieczeństwie wojskowym – poinformował w piątek jego rzecznik.

„Przydałoby się trochę prądu z Ukrainy. Słyszałem od prezydenta Zełenskiego, że Ukraina wkrótce będzie gotowa sprzedawać Chmielnickiemu energię elektryczną i podziękowałem mu za to” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej, którą odbył z prezydentem Ukrainy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ukraina dąży do zwiększenia eksportu energii elektrycznej do Unii Europejskiej, aby zwiększyć przepływy pieniężne z jej zakładów użyteczności publicznej, które od czasu rosyjskiej inwazji ucierpiały w wyniku spadku zużycia energii elektrycznej. Tymczasem ukraińska energia elektryczna pomogłaby UE poradzić sobie ze zmniejszonymi dostawami gazu z Rosji.

Ukraina sprzedaje już energię elektryczną Węgrom i Słowacji, a około 200 megawatów (MW) energii elektrycznej Polsce. Kontynuuj czytanie

Kolejne 1000 MW energii elektrycznej mogłoby popłynąć kablem zasilającym łączącym ukraińską elektrownię Chmielnicki z Polską, o czym wspominał Morawiecki. Link, który był nieaktywny od lat 90., ma zostać ponownie otwarty jeszcze w tym roku po niezbędnych aktualizacjach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Marka Strzeleckiego, Anny Włodarczak-Semczuk i Pawła Florkiewicza; Pod redakcją Christiana Schmollingera i Jonathana Oatis

READ  Kobiety w Polsce zgłaszają się na ochotnika jako kierowcy, aby zapewnić bezpieczny tranzyt uchodźcom z Ukrainy.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.