Connect with us

Nauka

Polska uczestniczy w pierwszym w Europie systemie nawigacji satelitarnej

Published

on

Polska uczestniczy w pierwszym w Europie systemie nawigacji satelitarnej
Formularze

28.09.2004
1528 Wyświetlenia
0 on lubi

Tak naprawdę każdy może poznać swoje współrzędne z dokładnością do 1-2 metrów, korzystając z Europejskiego Systemu Nawigacji Geostacjonarnej (EGNOS). EGNOS opiera się na sieci stacji referencyjnych rozsianych po całej Europie, a nowym krokiem we wdrażaniu tej sieci było niedawne otwarcie obiektów w Polsce.

Nowa Stacja Monitorowania Zasięgu i Integralności (RIMS), będąca częścią naziemnego elementu tego systemu nawigacji, zlokalizowana jest w Warszawie, w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Stacja ta ma kluczowe znaczenie dla usługi EGNOS w Europie Wschodniej.

Dla Polski ta współpraca i wynikające z niej działanie EGNOS w tym kraju stanowią ważny krok w rozwoju technologii Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GNSS). Obejmuje to korzyści dla różnych użytkowników GNSS, takich jak przemysł lotniczy i inne sektory biznesowe.

Przykładem jest konieczność bardzo dokładnego poznania przez Polskę powierzchni i granic swoich gruntów przeznaczonych pod rolnictwo. Jest to trudne zadanie, ponieważ pola są często długie i wąskie, ale dzięki dokładności EGNOS mniejszej niż 2 metry proces ten jest łatwiejszy. EGNOS prezentuje doskonałe wyniki, przydatne przy udzielaniu dotacji czy weryfikacji obszaru w ramach Międzynarodowego Systemu Kontroli Rolnictwa (IACS). Dzięki EGNOS można uwzględnić także rolnictwo precyzyjne, które pozwala uzyskać znaczne oszczędności.

Antena RIMS na dachu Polskiego Centrum Badań Kosmicznych

27 września w obecności Włodzimierza Marcinskiego, Wiceministra Badań Naukowych i Informatyki oraz Wojciecha Hałki, Podsekretarza Stanu ds. Telekomunikacji w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się uroczyste otwarcie polskiej stacji EGNOS RIMS. Obydwaj mówili o korzyściach, jakie Polska odniesie dzięki programom nawigacji satelitarnej, takim jak EGNOS i Galileo.

Wojciech Halka powiedział: „EGNOS i Galileo to doskonałe przykłady połączenia nauki, technologii i ich praktycznych zastosowań w gospodarce, aby sprostać potrzebom współczesnego społeczeństwa. Polska jest także świadoma korzyści, jakie może wyniknąć z rozwoju EGNOS i Galileo.

Kluczowym elementem jest stacja monitorująca w Polsce, oferująca pogłębiony zasięg EGNOS nad Europą Wschodnią i Morzem Bałtyckim, gromadząca informacje z pomiarów jonosfery i Globalnego Systemu Pozycjonowania (GPS).

System EGNOS na całym świecie

EGNOS opracowano w celu zapewnienia bardzo dokładnego sygnału i poprawy bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego w Europie, z możliwością rozszerzenia usług w dużych częściach świata, np. w Afryce.

W przypadku tak zwanych usług „bezpieczeństwa życia” proces certyfikacji rozpocznie się, gdy tylko sygnał EGNOS będzie w pełni dostępny (początek 2005 r.), i powinien zostać zintegrowany z systemami zarządzania ruchem lotniczym do 2006 r. Wszyscy pozostali potencjalni użytkownicy systemów nawigacji satelitarnej zostaną również korzystać z EGNOS od 2005 r.

EGNOS to pierwszy krok Europy w kierunku nawigacji satelitarnej. System opiera się na korekcji sygnałów GPS, zapewniając w ten sposób większą dokładność – niecałe dwa metry w porównaniu do 15 do 20 m przy surowych sygnałach GPS. Aby to osiągnąć, potrzebna jest sieć elementów naziemnych. Tworzą go RIMS (których jest 34 takich jak w Polsce) oraz Główne Centra Kontroli (MCC), które przetwarzają dane dostarczane przez RIMS. Na koniec stacje łącza zwrotnego wysyłają sygnał do trzech satelitów geostacjonarnych, które retransmitują go do odbioru przez użytkowników końcowych na ziemi.

Mapa wdrożenia EGNOS

W sumie wdrożono 47 elementów EGNOS w 41 lokalizacjach w 22 krajach. Osiągnięto porozumienia z 28 jednostkami goszczącymi, takimi jak Polska Akademia Nauk dla RIMS w Warszawie.

EGNOS to inicjatywa trójstronnej grupy: Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Komisji Europejskiej i Eurocontrol.

Dzięki EGNOS Europa prezentuje swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie nawigacji satelitarnej i tworzy społeczność użytkowników w Europie i poza nią, z korzyścią dla wszystkich i wszędzie. EGNOS to pierwszy krok w kierunku Galileo, europejskiej inicjatywy obywatelskiej na rzecz globalnych usług nawigacji satelitarnej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *