Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska twierdzi, że kraje płacące za rosyjski gaz w rublach powinny zostać ukarane grzywną

Published

on

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 28 kwietnia (Reuters) – Unia Europejska powinna ukarać kraje używające rubli do płacenia za rosyjski gaz – powiedział polski minister klimatu po tym, jak Moskwa zdecydowała się na wstrzymanie dostaw do Polski i Bułgarii z powodu ich odmowy.

Wydaje się, że państwa członkowskie UE są podzielone co do tego, jak nadal płacić za gaz bez naruszania europejskich sankcji nałożonych na rosyjską inwazję 24 lutego na Ukrainę. Wiele krajów w Europie jest nadal w dużym stopniu uzależnionych od rosyjskiego importu energii.

Polska, jeden z zagorzałych zwolenników sankcji karnych UE wobec Moskwy, twierdzi, że blok powinien całkowicie zakazać zakupu rosyjskiego gazu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„To, czego dziś brakuje, to pełne sankcje gazowe, które rozwiązałyby problem z Gazpromem, problem z kolejnymi sankcjami w 100 proc. Spodziewamy się tych sankcji” – powiedziała Anna Moskwa prywatnemu nadawcy Polsat News pod koniec środy.

Dodała, że ​​głównymi państwami członkowskimi UE sprzeciwiającymi się zaostrzeniu sankcji gazowych wobec Rosji są Austria, Niemcy i Węgry.

„Spodziewamy się, że poniosą konsekwencje dla tych krajów (które płacą w rublach) i że w rezultacie przestaną płacić w rublach”.

Nie sprecyzowała, jakie konsekwencje chce zobaczyć Polska.

Nowy rosyjski system płatności za gaz, który zakłada otwieranie rachunków w Gazprombanku, gdzie płatności w euro lub dolarach są przeliczane na ruble, daje swobodę, która może skłonić niektóre kraje do dalszego kupowania rosyjskiego gazu, przełamując zjednoczony front bloku przeciwko Moskwie. Kontynuuj czytanie

Niemiecki dostawca energii Uniper (UN01.DE) poinformował w czwartek Rheinische Post, że płatności za rosyjski gaz będą przekazywane do banku rosyjskiego, a nie do banku europejskiego. Kontynuuj czytanie

READ  Mała aktywność biurowa w całej Polsce

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Alana Charlisha Montaż Garetha Jonesa

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.