Connect with us

Gospodarka

Polska: Prezes NBP nie widzi podwyżek stóp, możliwych dalszych interwencji walutowych, ale nie ma dolnej granicy

Published

on

(MENAFN – ING) Prezes Glapiński podkreślił, że obniżki stóp procentowych są uzasadnione jedynie w obliczu znacznego pogorszenia perspektyw gospodarczych. Taka sytuacja pozostawiłaby znaczne pole do popisu na dodatkowe obniżki stóp, w tym stopy ujemne. W obecnym scenariuszu banku centralnego Glapiński widzi stałe stawki do końca kadencji Rady Polityki Pieniężnej i nie ma mowy o podwyżkach stóp. Zdaniem Galpińskiego NBP w razie potrzeby może ponownie kupić duże ilości obligacji.

W zakresie polityki walutowej Glapiński stwierdził, że NBP nie ma docelowego poziomu kursu walutowego i nie będzie wdrażał polityki podobnej do Czech (np. Wprowadzenie dolnego limitu walutowego). W razie potrzeby NBP będzie jednak prowadził dalsze interwencje walutowe.

Przewodniczący RPP podkreślił, że istnieje duża możliwość dodatkowej obniżki stóp w tym kwartale. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza oceniamy na 40%, co najprawdopodobniej wydarzy się w marcu. Liczba osób zaszczepionych w Polsce jest nadal stosunkowo niska (400 tys.), Więc trzecia fala pandemii pozostaje zagrożona. Niezależnie od wypowiedzi Glapińskiego, uważamy, że jednorazowa obniżka stóp o 10 punktów bazowych jest najbardziej prawdopodobną opcją. Część członków RPP podkreślała, że ​​ujemne stopy procentowe mogą być nielegalne.

Widzimy, że NBP skupia się na dwóch kluczowych obszarach: (1) zapobieganiu gwałtownej aprecjacji złotego, umożliwiającej szybkie odreagowanie po ustąpieniu pandemii oraz (2) pomocy rządowi we wdrażaniu kolejnych programów pomocowych (poprzez zakup obligacji). Wsparcie kredytobiorców poprzez niższe stopy procentowe prawdopodobnie nie będzie głównym czynnikiem, ponieważ przy obecnym poziomie stóp procentowych marże kredytowe odgrywają znacznie większą rolę niż stopy kluczowe. Glapiński potwierdził również, że niski popyt na kredyt wynika z niepewności.

Stąd polityka NBP powinna koncentrować się na skupie obligacji, zwłaszcza jeśli rząd zdecyduje się na dalsze programy pomocowe. Istotne jest, że NBP nie zareagował konkretnie na obniżkę spreadów Bundów, a raczej skoncentrował się na stabilizacji rynku. Polityka walutowa NBP powinna koncentrować się na okazjonalnych interwencjach walutowych, zarówno rzeczywistych, jak i werbalnych. Bank centralny z pewnością zdaje sobie sprawę, że takie działania bez progu walutowego powinny opóźnić spadek kursu EUR / PLN tylko wtedy, gdy widzimy dalszy popyt na aktywa z Europy Środkowo-Wschodniej.

READ  Będzie to spektakularne wyjście stolicy z Polski

MENAFN16012021000222011065ID1101441191

Zastrzeżenie: MENAFN udostępnia informacje „tak jak są” bez żadnej gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, zawartość, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność ani wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym elementem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *