Connect with us

Nauka

Polska otwiera przedstawicielstwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Published

on

Polska otwiera przedstawicielstwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Polski rząd województwa śląskiego ogłosił otwarcie przedstawicielstwa w Abu Zabi, które ma napędzać wzrost i pomyślność w stosunkach dwustronnych, handlowych i inwestycyjnych między obydwoma krajami.

Ogłoszenie odbyło się w kuluarach Forum Biznesowego Abu Zabi – Polska, zorganizowanego przez Departament Rozwoju Gospodarczego Abu Zabi (ADDED), Rząd Śląska oraz Ambasadę RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Doktor. Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, minister stanu ds. handlu zagranicznego, powiedział, że ZEA to obecnie jeden z największych partnerów handlowych Polski w regionie. Ponad 20 umów podpisanych między dwoma krajami w różnych obszarach, oficjalna agencja informacyjna WAM zgłoszone.

„Dla porównania, w całym 2021 roku handel niezwiązany z ropą naftową między dwoma krajami wyniósł 1,45 miliarda dolarów, czyli o 12% więcej niż w 2020 roku” – powiedział.

„Całkowite bezpośrednie inwestycje Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce sięgają prawie 208 mln USD, rozłożonych w obszarach lotnictwa, turystyki, elektroniki, motoryzacji, przemysłu spożywczego, nauki i technologii. Tymczasem polskie BIZ w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynoszą obecnie 94 mln USD, rozłożone na sektory nieruchomości, technologii, nauki, nowoczesnych technologii i handlu detalicznego” – powiedział Al Zeyoudi.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z największych partnerów handlowych Polski w regionie, z blisko 3 mld Dhs w handlu innymi niż ropa naftowa w pierwszej połowie 2022 r., co oznacza wzrost o 22% rok do roku między tymi dwoma krajami, Rashed Abdulkarim Al Blooshi, ADDED podsekretarz stanu, powiedział.

READ  Rosja maluje Polskę jako zagrożenie dla Ukrainy - mówi doradca premiera - The First News

„Ponadto handel niezwiązany z ropą naftową między dwoma krajami wyniósł w zeszłym roku prawie 5,3 miliarda Dhs, co stanowi 12% wzrost w porównaniu z 2020 rokiem” – dodał.

Al Blooshi dodał, że od czasu uruchomienia wspólnego programu współpracy gospodarczej między dwoma krajami przewiduje się również wzrost w najbliższej przyszłości.

„Program ten promuje współpracę między sektorem publicznym i prywatnym w wielu priorytetowych obszarach, takich jak bezpieczeństwo żywnościowe, energia odnawialna, zaawansowane technologie, rolnictwo, transport, turystyka i przestrzeń kosmiczna. Istnieją zachęty i możliwości dla inwestorów i eksporterów po obu stronach, które promują wzrost i dywersyfikację handlu dwustronnego”.

Strategia przemysłowa Abu Zabi, uruchomiona na początku tego roku, zakłada, że ​​rząd zainwestuje 10 miliardów Dhs w sześć programów transformacyjnych, aby ponad dwukrotnie zwiększyć wielkość sektora produkcyjnego emiratu do 172 miliardów Dhs do 2031 roku.

Czytać: Uruchomiono strategię przemysłową Abu Dhabi, 10 mld Dhs przeznaczono na sześć programów

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *