Connect with us

Zabawa

Polska organizacja pozarządowa organizuje Dzień Kultury Polskiej, Dzień Dziecka w Buczy

Published

on

Polska organizacja pozarządowa organizuje Dzień Kultury Polskiej, Dzień Dziecka w Buczy

Polska Fundacja Wolne Miejsce zorganizowała obchody Dnia Kultury Polskiej i Dnia Dziecka dla mieszkańców Buchy. W poprzednich dniach fundacja zbierała upominki dla dzieci, aw niedzielę dla mieszkańców Bucza oferowała poczęstunek i rozrywkę w parku miejskim.

Polska, Japonia i Ukraina budują zieloną strefę przemysłową w Buczy

Bucza w rejonie Kijowa została zajęta przez wojska rosyjskie wiosną 2022 roku i od tego czasu stała się symbolem rosyjskich okrucieństw, zwłaszcza tych…

Zobacz więcej

Na otwarciu imprezy obecni byli Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki oraz burmistrz Bucza Anatoliy Fedoruk.

„Od rana ugotowaliśmy i rozdaliśmy tysiące misek pysznej polskiej zupy pomidorowej, zorganizowaliśmy animację dla dzieci, przebraliśmy mityczne postacie, pyszne polskie ciasteczka i muffinki oraz maszynę do popcornu” – powiedziała Marta Wilczyńska, dyrektor generalna Fundacji. – poinformowała PAP.

Jak powiedział Mikołaj Rykowski, założyciel i prezes fundacji, Bucha to miasto o tragicznej historii, którego mieszkańcy przeżyli zeszłoroczną okupację rosyjską.

„Jesteśmy tu dzisiaj, aby przytulić tych, którzy przeżyli, tych, którzy mają złe wspomnienia [of the occupation]”- wyjaśnił. „Z solidarności z tymi, którzy tego potrzebują”. br>
Konwój z 15 wolontariuszami i prezentami m.in Cukierki, zabawki, elektronika, torby, plecaki, gry i książkiskładający się z samochodu ciężarowego, dwóch minibusów i samochodu osobowego z dwiema przyczepami, przyjechał w sobotę z Katowic do Bucza.

Zbiórkę darów zorganizowała Fundacja we współpracy z samorządami miast Katowice, Kołobrzeg, Olsztyn, Chorzów i Świętochłowice. W konwoju ochotników znalazł się burmistrz Świętochłowic Daniel Beger, a także mieszkańcy Jaworzna, Sosnowca, Rybnika, Biłgoraja, Siemianowic i Warszawy.

Jedną z wolontariuszek była Anastazja, która od ponad roku mieszka i pracuje w Świętochłowicach i pełniła funkcję tłumacza dla organizatorów. Inny wolontariusz, Jacek, ma już doświadczenie we wspieraniu fundacji w Turcji, gdzie pomagała ocalałym z trzęsienia ziemi na początku lutego. Katia, która pracuje w ratuszu w Buczy i pierwsze cztery miesiące wojny spędziła w Polsce, była jej łączniczką lokalną.

READ  Iron Maiden Tour 2022: bilety, daty, harmonogram, zapowiedzi

Fundacja Wolne Miejsce znana jest z organizowania śniadań wigilijnych i wielkanocnych dla tych, którzy nie mają z kim spędzić świąt. Sama nazwa nawiązuje do polskiej tradycji pozostawiania wolnego miejsca dla niespodziewanego gościa. Ponadto fundacja prowadzi sklepy z artykułami promocyjnymi dla potrzebujących oraz udziela pomocy humanitarnej do miejsc dotkniętych klęskami żywiołowymi. Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym ubiegłego roku, fundacja udziela pomocy w Kijowie i Lwowie oraz rozdaje posiłki uchodźcom przybywającym do Polski na przejściu granicznym w Medyce.

Źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *