Connect with us

Sport

Polska naciska na czołgi dla Kijowa | Wiadomości, sport, praca

Published

on

Protestujący Associated Press trzymają znaki i machają ukraińskimi flagami podczas demonstracji poparcia dla Ukrainy przed poniedziałkowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE w budynku Rady Europejskiej w Brukseli.

WARSZAWA, Polska – Polska powiedziała w poniedziałek, że zwróci się do Berlina o pozwolenie na wysłanie niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę, podczas gdy jej zachodni sojusznicy zaopatrują Kijów w bardziej wydajny sprzęt wojskowy, aby udaremnić rosyjską inwazję.

Niemcy niechętnie wyrażają zgodę na wysłanie czołgów na Ukrainę. Ale polscy urzędnicy pokrzepili się niedzielnymi komentarzami niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock, że Berlin nie będzie próbował uniemożliwić Polsce dostarczenia czołgów Leopard 2.

Premier Polski Mateusz Morawiecki nie wskazał, kiedy prośba zostanie skierowana do Niemiec. Powiedział, że Polska buduje koalicję narodów gotowych wysłać na Ukrainę czołgi Leopard 2.

Polska potrzebuje zgody Niemiec, które budują czołgi, na wysłanie ich do kraju spoza NATO.

Ale nawet jeśli Niemcy nie udzielą pozwolenia, Warszawa sama podejmie decyzje – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

Ukraina twierdzi, że czołgi – aw szczególności lamparty – są niezbędne dla jej działań wojennych. Pozycje na polu bitwy obu stron zostały w dużej mierze zablokowane przez zimę, a wiosną spodziewane są nowe ofensywy lądowe. Siły zbrojne Rosji są znacznie większe niż ukraińskie, więc Kijów chce zyskać przewagę zbrojeniową i szersze poparcie zachodnich sojuszników.

Polska stała się czołowym orędownikiem w Unii Europejskiej udzielenia pomocy wojskowej Ukrainie 11 miesięcy po inwazji sił Kremla. Wahania Niemiec spotkały się z krytyką, zwłaszcza ze strony Polski i krajów bałtyckich ze wschodniej flanki NATO, które czują się szczególnie zagrożone przez Rosję.

Chociaż Berlin udzielił znacznej pomocy, był krytykowany za powolność w dostarczaniu sprzętu wojskowego.

READ  Strażak uhonorowany za wymarzone polowanie | Wiadomości, sport, praca

Rzecznik rządu Steffen Hebestreit powiedział, że ważne jest, aby Niemcy nie interweniowały „nieostrożny” krok, którego może żałować, dodając, że decyzja nie będzie podejmowana w pośpiechu.

„To trudne pytania o życie i śmierć” on dodał. „Musimy zadać sobie pytanie, co to oznacza dla obrony naszego kraju”.

Dzisiejsze najświeższe wiadomości i nie tylko w Twojej skrzynce odbiorczejContinue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *