Connect with us

technologia

Polska kupuje 25 mini-UAV od Wizjer

Published

on

Wizjer to niskoszumowy system z czasem lotu przekraczającym trzy godziny (fot. MND)

Krajowe konsorcjum wyprodukuje nowe systemy w ramach kontraktu o wartości 174 mln zł (42,9 mln USD). Dostawy planowane są od 2024 do 2027 roku.

29 grudnia polski MND ogłosił zakup 25 zestawów mini-BSP Wizjer na wyposażenie polskiej armii. Kontrakt wyceniany jest na 174 mln zł (42,9 mln USD), a dostawy zaplanowano na lata 2024-2027.

Dzięki konstrukcji opracowanej przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zgodnie z porozumieniami standaryzacyjnymi NATO, bezzałogowce produkowane są przez krajowe konsorcjum składające się z Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi i Bydgoszczy.

Umowa przewiduje, że każdy z 25 zestawów będzie zawierał cztery platformy lotnicze z ładunkami elektrooptycznymi EO/IR, naziemną stację kontroli, terminal danych oraz przenośny terminal wideo.

Zgodnie z komunikatem prasowym MND, Wizjer został opracowany do użytku przez siły lądowe i specjalne do wykrywania, rozpoznawania, identyfikowania i wyświetlania współrzędnych celów.

Jest to cichy system o czasie lotu przekraczającym trzy godziny i zasięgu do 35 km. Wizjer automatycznie startuje z kompozytową wyrzutnią startową i ląduje ze spadochronem i poduszką powietrzną.

Polska nabyła również sześć nowych małych UAV w 2021 r. w ramach umowy o wartości 4,6 mln zł (1,19 mln USD) między MND a Asseco Poland.

READ  Każda gra Xbox Game Pass wkrótce będzie dostępna
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.