Connect with us

technologia

Polska i Węgry blokują unijną deklarację migracyjną na szczycie

Published

on

Polska i Węgry blokują unijną deklarację migracyjną na szczycie

Polska i Węgry zablokowały w piątek symboliczne oświadczenie Unii Europejskiej w sprawie migracji, ale inni przywódcy zapowiedzieli, że i tak będą nadal rewidować obowiązujące w bloku zasady postępowania z nielegalnymi przybyszami.

Autor: Stefan J. Bos

Przywódcy UE i kilku innych krajów europejskich spotkali się w Granadzie w Hiszpanii, gdzie w tym roku regularnie przekraczało granicę z Unią Europejską około 250 000 osób.

Chociaż UE jest domem dla 450 milionów ludzi, Rzym, Madryt i Berlin wyraziły zaniepokojenie wzrostem nielegalnej imigracji.

Wywołało to napięcia w unijnej strefie Schengen, która umożliwia podróżowanie bez paszportu. Kilka krajów UE, w tym Niemcy, Austria, Słowacja, Czechy i Polska, przywróciły kontrole na swoich granicach, aby lepiej kontrolować migrację.

Jest to także kwestia politycznie drażliwa przed wyborami regionalnymi w Niemczech 8 października, ogólnokrajowym głosowaniem w Polsce tydzień później i ogólnokontynentalnym głosowaniem parlamentarnym w czerwcu przyszłego roku.

Posłuchaj relacji Stefana Bosa

Polski premier Mateusz Morawiecki oskarżył Niemcy i lidera polskiej opozycji o współpracę na rzecz egzekwowania nowych unijnych przepisów, które nałożą kary na kraje, jeśli odmówią przyjęcia osób z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Był to także jeden z powodów, dla których Polska i Węgry zablokowały symboliczną deklarację UE w sprawie migracji.

Chociaż oba narody nie mogą blokować nowego paktu migracyjnego UE, ich krytyka zrodziła pytania o to, czy blok może skutecznie wdrożyć porozumienie w sprawie dzielenia się migrantami uciekającymi przed wojną, prześladowaniami i biedą między państwami członkowskimi.

Przemytnicy ludzi

Mimo to Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej UE, pozostał optymistą, że szczyt pomoże wycelować w przemytników ludzi.

„Właściwie musimy chronić zewnętrzne granice UE. Chcemy wspierać kraje, które przodują w ochronie granic” – powiedział reporterom. Michel dodał: „Musimy być bardziej aktywni i gotowi do rozbicia grup przestępczych”.

READ  Ambasador Studentów dzieli się doświadczeniem jako główny inżynier z New Bruins

Przywódcy Unii Europejskiej wezwali także kraje kandydujące do członkostwa w UE do przyspieszenia reform, powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca komisji wykonawczej UE. „Proces przystąpienia do Unii Europejskiej jest procesem opartym na wynikach. Stało się to również bardzo jasne w naszej rozmowie. Żadnych skrótów, żadnego automatycznego wejścia do Unii Europejskiej. Jest zorientowany na wydajność” – podkreśliła.

Rozdarta wojną Ukraina również stara się przystąpić do Unii Europejskiej, ale Węgry, państwo członkowskie UE, uważają, że Kijów powinien najpierw poprawić prawa mieszkających tam Węgrów.

Wydawało się, że wśród przywódców UE panuje pewien konsensus co do innych kwestii omawianych na szczycie, w tym współpracy w zakresie technologii, obronności i niezależności energetycznej w czasie wojny na Ukrainie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *