Connect with us

Nauka

Polska i Ukraina wzmacniają współpracę kosmiczną w obliczu sporu z Rosją

Published

on

Polska i Ukraina wzmacniają współpracę kosmiczną w obliczu sporu z Rosją

WARSZAWA — Wiodąca polska grupa obronna PGZ podpisała umowę z Ukraińską Państwową Agencją Kosmiczną, na mocy której przemysł obronny i kosmiczny obu krajów będzie współpracować przy nowych wspólnych projektach, w tym rozwoju satelitów, podała spółka w oświadczeniu z 8 marca. .

„Jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą w zakresie opanowania nowoczesnych technologii z ukraińskim przemysłem kosmicznym. Cieszymy się również, że Państwowa Agencja Kosmiczna Ukrainy jest gotowa do realizacji projektów z PGZ” – powiedział Radosław Obolewski, Zastępca Prezesa Wykonawczego PGZ. „Połączymy siły, aby szukać możliwości i współpracy w zakresie rozwoju satelitarnych systemów nadzoru”.

Marek Banaszkiewicz, Prezes POLSA, Polskiej Agencji Kosmicznej. Źródło: Państwowa Agencja Kosmiczna Ukrainy

Od czasu interwencji wojskowej Rosji we wschodniej Ukrainie i aneksji przez Moskwę Półwyspu Ukraińskiego – Krymu, Warszawa i Kijów rozwinęły swoje więzi na różnych polach. Należą do nich współpraca w dziedzinie obronności i przestrzeni kosmicznej.

Na posiedzeniu wspólnej polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. współpracy kosmicznej, które odbyło się 8 lutego pod auspicjami Ukraińsko-Polskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, Oleksandr Golub, pierwszy wiceprzewodniczący SSAU, powiedział, że w 2015 r. był rokiem owocnym dla ukraińsko-polskiej współpracy kosmicznej. Ukraińska i polska agencja kosmiczna podpisały protokół ustaleń i zintensyfikowały dwustronne wizyty administratorów oraz przedstawicieli firm, instytucji naukowych i organizacji przemysłowych.

Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), powiedział, że dwustronna współpraca będzie koncentrować się na technologiach rakietowych i kosmicznych, badaniach, teledetekcji, a także wzmacnianiu bezpieczeństwa narodowego.

„Ukraina i Polska mają duże doświadczenie w przetwarzaniu danych teledetekcyjnych, ale nas interesują także… statki kosmiczne tego typu, biorąc pod uwagę osiągnięcia Ukrainy w [developing] satelity teledetekcyjne” – powiedział Banaszkiewicz na spotkaniu. „Jestem przekonany, że łącząc doświadczenie i potencjał Ukrainy z możliwościami i wiedzą Polski… możemy stać się godnymi konkurentami nie tylko [in Europe]ale na całym świecie.”

Z siedzibą w Radomiu, w centralnej części kraju, PGZ powstała w 2013 roku w celu konsolidacji rozdrobnionego państwowego przemysłu obronnego w Polsce. Grupa składa się obecnie z ponad 60 spółek i jest obsługiwana przez około 17 500 pracowników. Całkowite roczne przychody PGZ wynoszą około 5 miliardów złotych (1,28 miliarda dolarów).

READ  Polska zamawia dwa satelity szpiegowskie Pléiades Neo od Airbusa – AeroTime
[spacenews-ad]

Założona w 1992 r. Państwowa Agencja Kosmiczna Ukrainy z siedzibą w Kijowie nadzoruje państwowe przedsiębiorstwa kosmiczne Ukrainy, w tym Zakłady Budowy Maszyn Makarowa Jużnyj, Państwowy Instytut Projektowy w Dniepropietrowsku, Instytut Badawczo-Projektowy Sojuz, Państwowe Biuro Projektowe Jangel Jużnoje, Ukrkosmos i Centrum Standaryzacji Technologii Kosmicznych Rakietowych m.in. Do grudnia 2010 roku agencja działała pod nazwą Narodowa Agencja Kosmiczna Ukrainy.

Polska dołączyła do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku i od tego czasu przekazuje około 140 milionów dolarów rocznie na składki członkowskie. We wrześniu 2014 r. parlament przyjął ustawę ustanawiającą Polską Agencję Państwową, której zadaniem jest koordynacja działań kosmicznych kraju oraz wspieranie wysiłków badawczo-rozwojowych lokalnych przedsiębiorstw państwowych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *