Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska forsuje ambitny cel klimatyczny UE na rok 2040, sygnalizując zwrot – POLITICO

Published

on

Polska forsuje ambitny cel klimatyczny UE na rok 2040, sygnalizując zwrot – POLITICO

BRUKSELA – Nowy rząd Polski będzie nalegał na Unię Europejską, aby przyjęła plan redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii o 90 procent do 2040 r., powiedział w poniedziałek wysoki rangą urzędnik rządowy – odzwierciedlając ogromną zmianę w polityce klimatycznej kraju.

Oczekuje się, że 6 lutego Komisja Europejska opublikuje plan działania dotyczący kolejnego celu klimatycznego bloku, a naukowa rada doradcza UE ds. zmian klimatycznych zaleciła redukcję emisji o 90–95 procent do 2040 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Na nieformalnym spotkaniu ministrów środowiska UE w Brukseli Urszula Zielińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, powiedziała reporterom, że UE „koniecznie musi realizować ambitne cele i musimy zmierzać w stronę celu, jakim jest redukcja emisji o 90 proc. Musimy to zrobić w sposób konstruktywny, zwracając uwagę na aspekty społeczne”.

Tylko Dania, podobnie jak Bułgaria, jak dotąd jednoznacznie opowiedziała się za 90 proc w zeszłym tygodniu, mówiąc UE powinna przynajmniej „poważnie omówić” tę liczbę.

Zapytana, czy oznacza to, że Polska popiera cel na poziomie 90 proc., odpowiedziała: „Przyjmujemy bardzo konstruktywne podejście – zachowując ostrożność. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby osiągnąć ten cel, jeśli zostanie on uzgodniony”.

Zielińska podkreśliła jednak, że pod rządami nowego rządu Donalda Tuska Polska nie będzie już blokować działań klimatycznych UE – jak często robiła to za poprzedniego rządu kierowanego przez nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość.

„Sprawy nie mogą trwać w ten sposób ani w Europie, ani na całym świecie” – powiedziała. „Nie osiągamy obecnie bezpiecznych celów klimatycznych, więc musimy zintensyfikować działania… jesteśmy w tym razem. Reszta Europy może liczyć na to, że Polska zwiększy nasze wysiłki w tym zakresie.”

Zielińska powiedziała też, że będzie się starała przekonać rząd do oficjalnego poparcia neutralności klimatycznej do 2050 r., czyli celu UE, który popierają wszystkie państwa członkowskie oprócz Polski, oraz że Warszawa wyznaczy nową „datę końcową” dla węgla. Według obecnych planów Polska miałaby zamknąć kopalnie dopiero w 2049 roku.

Louise Guillot wniosła swój wkład w raportowanie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *