Connect with us

Zabawa

Polska chce kupić dom wakacyjny Marii Curie we Francji

Published

on

Polska chce kupić dom wakacyjny Marii Curie we Francji

SAINT-REMY-LES-CHEVREUSE – Premier SAINT-REMY-LES-Polska twierdzi, że wydał rządowi instrukcje dotyczące zakupu domu we Francji, w którym małżeństwo naukowców, laureatów Nagrody Nobla, Maria Skłodowska-Curie i Pierre Curie, spędzało wakacje i weekendy od 1904 do 1906 roku.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w tym tygodniu na Twitterze, że dom na południowo-zachodnich obrzeżach Paryża jest „częścią polskiej historii”.

Budynek z kamienia i cegły o powierzchni 120 metrów kwadratowych w Saint-Rémy-les-Chevreuse kosztuje 790 000 euro (950 000 dolarów). Lokalna agencja nieruchomości Stephane Plaza twierdzi, że jest w złym stanie, ale niektóre odpadające tapety, kominki i płytki podłogowe pochodzą z okresu Curie.

Mówiono, że urodzona w Polsce Marie Curie mogła sama namalować niektóre projekty sufitów, ale nie ma na to dowodów.

„Ta nieruchomość została zbudowana w 1890 r. i była miejscem wypoczynku Piotra i Marii Curie w latach 1904–1906”, dokąd przyjeżdżali z córkami Irene i Eve, powiedział Daniel Cazou-Mingot, szef agencji nieruchomości.

„Przyjeżdżali tu w weekendy, święta wielkanocne i wakacje letnie” – powiedział Cazou-Mingot The Associated Press podczas środowej wizyty w posiadłości. „Na tej nieruchomości nie przeprowadzono żadnych eksperymentów.”

Pewnego kwietniowego dnia 1906 roku Pierre wracał do Paryża na spotkanie akademickie i został potrącony przez powóz konny i zginął.

„Po tym wypadku Maria Curie co jakiś czas wracała z córkami i potem przestała przychodzić” oraz dom – o powierzchni 900 metrów kwadratowych. Cazou-Mingot powiedział, że sprzedano ogród o powierzchni 9700 stóp kwadratowych, XIX-wieczny gołębnik i pompę wodną.

Koszty renowacji szacuje się na około 200 000 euro (240 000 dolarów).

Cazou-Mingot uważa, że ​​potrzeba „miłości od pierwszego wejrzenia i szacunku dla historii nieruchomości”, aby chcieć w nią inwestować.

Część krytyków w Polsce komentowała w mediach społecznościowych, że pieniądze podatników są marnowane na dom, w którym Maria Curie nie przebywała długo.

READ  Film Mode zgłasza silną reakcję na „The Devil Conspiracy”, „Dominique”, „Outrage” (ekskluzywnie) | Aktualności

Jednak prawicowy rząd za priorytet uznał zabezpieczenie i utrzymanie miejsc i obiektów ważnych dla historii Polski.

Urodzona jako Maria Skłodowska w Warszawie w 1867 r., uczona przeniosła się do Paryża w 1891 r. i jako jedna z pierwszych kobiet podjęła studia przyrodnicze na Sorbonie. Karierę naukową kontynuowała ze swoim francuskim mężem. Po śmierci Pierre’a, która pozostawiła wakat na katedrze fizyki na Sorbonie, zaproponowano jej to stanowisko i została pierwszą kobietą profesorem na tej prestiżowej uczelni.

W 1903 roku Maria i Pierre Curie oraz francuski naukowiec Henri Becquerel otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badania radioaktywności.

Maria Curie otrzymała także Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1911 r. za odkrycie radu i polonu. Tej ostatniej nadała imię Polski.

Zmarła na chorobę popromienną w Passy we Francji w 1943 roku. Maria i Pierre Curie są pochowani w paryskim Panteonie wraz z innymi wybitnymi obywatelami Francji.

____

Ścisłowska relacjonowała z Warszawy.

Prawa autorskie 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, rozpowszechniany, przepisywany ani rozpowszechniany bez pozwolenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *