Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska aresztuje hiszpańskiego dziennikarza podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji

Published

on

WARSZAWA/NABARNIZ, Hiszpania, 4 marca (Reuters) – Polska aresztowała obywatela Hiszpanii podejrzanego o prowadzenie działań wywiadowczych na rzecz Rosji, co może skutkować karą 10 lat pozbawienia wolności, jeśli zostanie uznana za winną, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW ). w piątek.

Mężczyzna, zidentyfikowany jako agent rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU), został aresztowany w Przemyślu – w pobliżu granicy Polski z Ukrainą – w niedzielę wieczorem, poinformował ABW w oświadczeniu. Mówiono, że był pochodzenia rosyjskiego.

Jego hiszpański prawnik nazwał go Pablo Gonzalez, reporterem kilku hiszpańskich mediów, w tym gazety internetowej Publico i kanału telewizyjnego La Sexta, i wezwał do jego natychmiastowego uwolnienia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Oba sklepy przyznały, że Gonzalez z nimi współpracował.

Żona Gonzaleza, Oihana Goiriena, powiedziała agencji Reuters, że nie miała wiadomości od męża, odkąd zadzwonił do niej w poniedziałek, aby powiedzieć jej o swoim aresztowaniu.

Powiedziała, że ​​ośmiu funkcjonariuszy z hiszpańskiej agencji wywiadowczej CNI przybyło do jej domu i powiedziała, że ​​jej mąż został aresztowany pod zarzutem działania na szkodę ukraińskich interesów i będzie przebywał w areszcie do trzech miesięcy.

Od czasu aresztowania nie miał doradcy prawnego ani kontaktu ze światem zewnętrznym, powiedziała Goiriena, która wątpi, że będzie mogła odwiedzić męża. Dodała, że ​​podejrzewa, że ​​został aresztowany, ponieważ był „niewygodnym” dziennikarzem.

„Muszę udawać przed dziećmi, że ułatwiam im życie” – powiedziała w małym baskijskim miasteczku Nabarniz, gdzie mieszka z Gonzalezem.

„Ciągle mnie pytają, kiedy przyjdzie, a ja nie wiem, co powiedzieć… Może nie wróci przez dziesięć lat”.

Jego adwokat Gonzalo Boye powiedział Reuterowi, że nie był jeszcze w stanie skontaktować się ze swoim klientem. Wcześniej napisał na Twitterze, że Gonzalez został oskarżony o szpiegostwo i jest przetrzymywany w więzieniu w Rzeszowie.

READ  „Naprawdę na to zasłużył”: Celtic oddaje hołd Arturowi Borucowi podróżą do Polski

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Hiszpanii poinformowało, że zostało poinformowane o zarzutach przez polskie władze, ale nie może podać szczegółów. Powiedział, że zaoferuje pomoc konsularną.

ABW poinformowało, że mężczyzna prowadził operacje na rzecz Rosji i podróżował po Europie i innych miejscach pod przykrywką działalności dziennikarskiej.

„Przed aresztowaniem planował wyjechać na Ukrainę, aby kontynuować swoją działalność” – napisano.

(Ta historia została poprawiona w celu poprawienia pisowni w piątym akapicie.)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Anny Włodarczak-Semczuk i Vincenta Westa w Nabarniz; Dodatkowe relacje z Emmy Pinedo, Christiny Thykjaer i Nathana Allena w Madrycie; Pod redakcją Franka Jacka Daniela, Raissy Kasolowsky i Toby’ego Chopra

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.