Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polacy zaznaczają powstanie w 1944 r. przeciwko nazistom; Porównaj to z Ukrainą

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Polacy w poniedziałek obchodzili 78. rocznicę Powstania Warszawskiego, skazanego na zagładę buntu 1944 przeciwko nazistowskim siłom niemieckim. Niektórzy, w tym prezydent, porównywali polski opór w czasie wojny do oporu Ukraińców walczących dziś z rosyjską inwazją.

Mieszkańcy Warszawy uczcili minutę ciszy, gdy o godzinie 17:00 wyła syrena ku czci tych, którzy walczyli i zginęli w trwającej 63 dni walce 1944 roku, która zakończyła się tragicznie dla Polaków. Była to godzina, kiedy 1 sierpnia 1944 roku, po pięciu latach brutalnej okupacji hitlerowskiej, rozpoczęło się powstanie.

Coroczny rytuał przyciągał ludzi z całej Warszawy do zatrzymania się, niektórzy trzymali flagi lub pochodnie. Skrajnie prawicowa organizacja poprowadziła przez miasto spokojny marsz.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził wystawę „Warszawa-Mariupol – miasta w ruinach, miasta walki, miasta nadziei”. Przypomniał, jak „Niemcy bezlitośnie mordowali cywilów w stolicy”, dodając, że „agresja Rosji na Ukrainę jest dziś podobnie bezwzględna”.

Powstanie Warszawskie było największym aktem oporu narodu pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej, a bohaterstwo powstańców pozostaje elementem definiującym polską tożsamość narodową.

Niemcy brutalnie stłumili powstanie, niszcząc większość Warszawy i zabijając około 200 tys. osób, w większości cywilów.

W ramach obchodów Władimir Kliczko przyjął honorowe obywatelstwo w imieniu swojego brata, burmistrza Kijowa Witalija Kliczko.

Podczas tej ceremonii w niedzielę spotkał się z 95-letnią weteranką Powstania Warszawskiego Wandą Traczyk-Stawską i powiedział jej: „Jesteś moim idolem”. Obaj bracia Kliczko są mistrzami boksu wagi ciężkiej, którzy odgrywają znaczącą rolę w oporze swojego kraju wobec rosyjskiej inwazji.

Polacy czuli się również zdradzeni przez Sowietów w 1944 r., których wojska przybyły na przedmieścia Warszawy w natarciu na zachód przeciwko siłom Adolfa Hitlera. Armia Czerwona pozostała na obrzeżach Warszawy, nie pomagając Polakom – o których mówiono, że są ich sojusznikami.

READ  Polski projekt genetyczny odrzuca chińską technologię ponad obawy o prywatność

Ogólnomiejski bunt wybuchł ponad rok po wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r., osobnej buncie skazanych na zagładę Żydów, który również zakończył się tragedią. Pozostaje symbolem odwagi i nieposłuszeństwa dla dzisiejszych Izraelczyków.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.