Podsumowanie WTA: Beatriz Haddad Maia zdobywa WTA Elite Trophy

Brazylijka Beatriz Haddad Maia walczyła z Chinką Qinwen Zheng przez dwie godziny i 51 minut, zanim w niedzielę w Zhuhai w Chinach zdobyła mistrzostwo WTA Elite Trophy.

Haddad Maia, ósmy rozstawiony, pokonał siódmego rozstawionego Zhenga 7:6 (11), 7:6 (4) w najdłuższym meczu w setach prostych na poziomie tournée w tym sezonie. Yuan Yue potrzebowała 2:49, aby pokonać Marie Bouzkovą w ćwierćfinale w Seulu.

Zheng prowadził 9-1 asami, ale miał też więcej podwójnych błędów, 6-2. Zheng obronił pięć z ośmiu break pointów, a Haddad Maia miał dwa z pięciu.

Było to pierwsze spotkanie Zheng, która zakończyła passę ośmiu zwycięstw z rzędu, z Haddadem Maią, która w turnieju nie straciła ani jednego seta. Zheng wygrał zawody w Zhengzhou w Chinach dwa tygodnie temu.

Haddad Maia nie tylko odniosła w niedzielę swoje trzecie zwycięstwo w grze pojedynczej WTA Tour w karierze, ale także zdobyła tytuł w grze podwójnej jako czołowa rozstawiona z Veroniką Kudermetovą z Rosji. Pokonali rozstawionych z numerem 2 Miyu Kato z Japonii i Aldilę Sutjiadi z Indonezji 6:3, 6:3.

Finał WTA w Cancun

Rozstawiona z numerem 1 Aryna Sabalenka z Białorusi prawie otworzyła finał sezonu podwójnym zwycięstwem w bajglu, pokonując rozstawioną z numerem 8 Marię 6:0, 6:1 w pierwszym meczu okrężnym w Meksyku Sakkari z Grecji.

Sabalenka zdobyła 21 z 26 punktów za pierwszy serwis (81,0%), obroniła wszystkie pięć break pointów i wykorzystała 19 niewymuszonych błędów Sakkariego. Sabalenka prowadziła 6:0, 5:0, po czym Sakkari obroniła trzy punkty meczowe i wygrała swój pierwszy i jedyny mecz.

W jedynym innym meczu w niedzielę piąta rozstawiona Jessica Pegula pokonała rozstawioną z Kazachstanu Elenę Rybakinę 7:5, 6:2. Amerykanka wykorzystała pięć z siedmiu szans na przełamanie i jednocześnie obroniła pięć z siedmiu szans przeciwko niej.

W fazie grupowej turnieju ośmiu najlepszych zawodników świata zostało podzielonych na dwie czteroosobowe grupy. Po rundzie „każdy z każdym” dwóch graczy z najlepszym bilansem w każdej grupie przechodzi do rundy pojedynczej eliminacji.

READ  Najbardziej samotny wspinacz na Evereście

Mecze drugiej grupy rozpoczną się w poniedziałek: Polka Iga Świątek zmierzy się z Czeszką Marketą Vondrousovą w meczu 2 na 7, a Amerykanka Coco Gauff z tunezyjskim Ons Jabeurem w meczu 3 na 6.