Connect with us

Nauka

Pionierskie kobiety z przeszłości

Published

on

2. Izabela Bennett (1909-2008)

Isobel Bennett jest pionierem australijskiej biologii morskiej i pozostaje inspiracją dla pokoleń naukowców zajmujących się morzem. Jego kariera jest szczególnie godna uwagi, biorąc pod uwagę, że jego szkolenie polegało głównie na pracy.

Bennett był zatrudniony na Uniwersytecie w Sydney przez 40 lat, co było wynikiem przypadkowego spotkania z profesorem Williamem Johnem Dakinem i jego żoną podczas rejsu na wyspę Norfolk. Początkowo zatrudniony do badania zapisów historycznych dla Dakina z 1938 r. wielorybniczy poszukiwacze przygódpóźniej pomagała Dakinowi w szerokim zakresie badań, w tym w jego badaniach nad planktonem australijskim oraz ekologią i rozmieszczeniem organizmów pływowych w Nowej Południowej Walii, a podczas II wojny światowej w jego ważnej pracy nad kamuflażem dla Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. .

Wraz z pionierską biolożką morską Elizabeth Pope z Muzeum Australijskiego, odegrała ważną rolę w badaniach i tworzeniu wpływowej książki Dakina. australijskie wybrzeżewprowadzenie książki do publikacji po śmierci Dakina w 1950 roku. Przez następne 35 lat brała odpowiedzialność za poprawianie i ostatecznie pisanie edycji australijskie wybrzeże. Wyprodukowała także osiem innych książek, w tym brzeg morza (1966), Wielka Rafa Koralowa (1971), Brzegi wyspy Macquarie (1971), Podręcznik raf koralowych (1978), Odkrywanie wyspy Lorda Howe’a (1979) i Odkrywanie wyspy Norfolk (1983).

Bennett był pierwszą osobą, która otrzymała Honorowego Master of Science na Uniwersytecie w Sydney, a później otrzymała Honorowego Doktora Nauki w 1995 roku na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii. Została mianowana Oficerem Orderu Australii za zasługi dla biologii morskiej w 1984 roku.

Zbliżająca się wystawa w Muzeum będzie zawierała historyczne fotografie i od Dakin’s australijskie wybrzeże.

– Anthony Gill, kurator, Macleay Collections

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.