Peter Bol wygrywa bieg na 800 metrów w Polsce po przebiciu się na igrzyskach olimpijskich w Tokio

Australijska gwiazda toru wyścigowego Peter Bol poparła swój przełomowy występ na igrzyskach olimpijskich w Tokio rewelacyjnym wynikiem.

Bol zwyciężył w zawodach Memoriał Wiesława Maniaka na 800 metrów w 2021 roku w Szczecinie, w nocy z czasem 1:45.49.

Wygrał też wyścig przed Patrykiem Dobkiem, który w Tokio pokonał Bola o brąz.

„Zdecydowałem się pozostać głodnym po Tokio. Wygraj dziś w Polsce” – napisał na Twitterze Bol, pokazując swoje trofeum na zdjęciu.

Bol o włos przeoczył medal olimpijski w Tokio i zajął czwarte miejsce w finale biegu na 800 m mężczyzn, po ustanowieniu nowego osobistego rekordu 1:44,11 w półfinale.

To był pierwszy raz, kiedy Australijczyk dotarł do finału olimpijskiego na 800 m od 1968 roku, a jego czwarte miejsce było najlepszym australijskim biegaczem na torze od czasu czwartego 400 m Darrena Clarka w 1988 roku.

Elektryczny występ Bola w finałach w Tokio sprawił, że cały naród stanął na nogi, ponieważ prowadził większość wyścigu, dopóki nie został wyprzedzony na ostatnich 100 metrach.

„Myślę, że straciłem głos”, powiedział brat Bola, Izeldin, po finale pokazu Nine’s Today.

„Miałem nadzieję na złoto. Dla reszty rodziny moja matka powiedziała, że ​​zdobyła już złoto, kiedy pojechał do Tokio, podobnie jak mój ojciec”.

„To było niesamowite widzieć go na czwartym miejscu” – dodał kuzyn Bola, Abra. „Czwarte miejsce jest dla nas nowym pierwszym, więc jesteśmy szczęśliwi”.

Bol i jego rodzina uciekli z Sudanu w wieku czterech lat i przenieśli się do Queensland, zanim osiedlili się w Waszyngtonie, gdzie nauczyciel odkrył jego talent do biegania jako nastolatek.

Bol był na igrzyskach olimpijskich w Rio w 2016 roku, ale zajął szóste miejsce w swoim biegu, a Tokio stanowiło ogromną poprawę, sygnalizując jego wzrost w lekkiej atletyce.