Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Partia rządząca w Polsce nominuje kandydatów do podzielonej komisji, która zdaniem krytyków jest wycelowana w opozycję

Published

on

Partia rządząca w Polsce nominuje kandydatów do podzielonej komisji, która zdaniem krytyków jest wycelowana w opozycję

WARSZAWA, Polska (AP) – W środę partia rządząca w Polsce jako jedyna strona przedstawiła kandydatów do kontrowersyjnej komisji badającej wpływy Rosji w kraju, która, jak się uważa, jest wycelowana w opozycję i jej popularnego przywódcę Donalda Tuska, przed 1 października br. 15 sesja parlamentarna w wyborach.

Komisja została utworzona na mocy wniosku legislacyjnego przez panującą nacjonalistyczną politykę prawną i sądowniczą Partia ma zbadać, czy politycy pod wpływem Rosji podejmowali w latach 2007-2022 decyzje mogące zagrozić bezpieczeństwu Polski.

W nadchodzących wyborach rządząca od 2015 roku partia Prawo i Sprawiedliwość będzie zabiegać o bezprecedensową trzecią kadencję, mierząc się z Tuskiem i jego obywatelską koalicją centrowych partii opozycji.

Krytycy twierdzą, że komisja miałaby niekonstytucyjne uprawnienia, w tym możliwość wykluczenia urzędników z życia publicznego na dziesięć lat.

The UE zalegalizowana w czerwcu złożyła pozew przeciwko państwu członkowskiemu Polsce w związku z kontrowersyjną ustawą powołującą komisję i ostrzegła o dalszych krokach, jeśli organ zostanie aktywowany. Skrytykowały to także Stany Zjednoczone.

Oczekuje się, że dziewięciu kandydatów zostanie zatwierdzonych później w środę przez niższą izbę parlamentu, która jest ściśle kontrolowana przez partię rządzącą.

Partia rządząca zarzucała Tuskowi zbyt przyjacielskie podejście do Rosji i Prezydenta Władimir Putin W latach 2007–2014 był premierem, finalizując umowy gazowe na korzyść Moskwy, zanim przeniósł się do Brukseli, aby zostać przewodniczącym Rady Europejskiej w latach 2014–2019.

Przewodniczący partii Prawo i Sprawiedliwość. Jarosława Kaczyńskiego i Tusk są wieloletnimi rywalami politycznymi.

READ  Miami Man tworzy „Ścianę Nadziei” na Ukrainie iw Polsce – NBC 6 South Florida
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *