Connect with us

Nauka

Palomar Research Instrument Analizy Wpływ satelitów Starlink

Published

on

Aby określić ilościowo te efekty, zespół naukowców zbadał archiwalne obrazy zarejestrowane przez finansowaną przez National Science Foundation (NSF) Zwicky Transient Facility (ZTF), instrument, który działa w Obserwatorium Palomar w Caltech niedaleko San Diego. ZTF skanuje całe nocne niebo co dwa dni, katalogując kosmiczne obiekty, które eksplodują, migoczą lub zmieniają się w czasie. Obejmuje to wszystko, od supernowych po asteroidy bliskie Ziemi. Członkowie zespołu Zwicky twierdzą, że postanowili szczegółowo zbadać wpływ satelitów Starlink, ponieważ obecnie reprezentują one największą konstelację na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) i mają dobrze scharakteryzowane orbity. Odkrycia, opisane w wydaniu The Astrophysical Journal Letters z 17 stycznia, pokazują, że 5301 pasm satelitarnych pojawia się na archiwalnych zdjęciach wykonanych między listopadem 2019 r. a wrześniem 2021 r. Pasma są najbardziej widoczne w tak zwanych obserwacjach o zmierzchu, wykonywanych o świcie lub zmierzch. które są ważne dla znalezienia asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi, które pojawiają się na niebie blisko Słońca. ZTF odkrył kilka asteroid tego rodzaju, w tym 2020 AV2, pierwszą odkrytą asteroidę o orbicie, która całkowicie pasuje do orbity Wenus.

„W 2019 roku wpłynęło to na 0,5% obrazów o zmierzchu, a teraz dotyczy to prawie 20%” – mówi Przemek Mróz, główny autor badania i były pracownik podoktorski w Caltech, który obecnie pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. „Istnieje niewielka szansa, że ​​przeoczymy asteroidę lub inne wydarzenie ukryte za szeregiem satelitów, ale w porównaniu z wpływem pogody, na przykład zachmurzonego nieba, są to dość małe efekty dla ZTF”.

Jednak pomimo zwiększenia zakresów obrazów, nowy raport zauważa, że ​​działalność naukowa ZTF nie została poważnie naruszona. Współautor badań, Tom Prince, emerytowany profesor fizyki w Caltech Ira S. Bowen, mówi, że artykuł pokazuje, że pojedyncze pasmo wpływa na mniej niż jedną dziesiątą jednego procenta pikseli na obrazie ZTF. Prince twierdzi, że oprogramowanie można opracować, aby pomóc złagodzić potencjalne problemy; na przykład oprogramowanie może przewidzieć położenie satelitów Starlink, a tym samym pomóc astronomom uniknąć planowania obserwacji, gdy ktoś może znajdować się w polu widzenia. Oprogramowanie może również ocenić, czy przelatujący satelita mógł wpłynąć na obserwacje astronomiczne, co umożliwiłoby astronomom maskowanie lub ograniczanie negatywnych skutków promieni.

READ  Ostateczna premiera rakiety SpaceX w 2020 roku, która przyniesie dźwiękowe boomy na środkową Florydę

„Nie spodziewamy się, że satelity Starlink wpłyną na obrazy poza zmierzchem, ale jeśli konstelacja satelitów innych firm wejdzie na wyższe orbity, może to spowodować problemy w obserwacjach poza zmierzchem” – mówi Mróz. W przyszłości naukowcy spodziewają się, że prawie wszystkie zdjęcia ZTF wykonane o zmierzchu będą zawierały co najmniej jedną sekwencję, zwłaszcza po tym, jak konstelacja Starlink dotrze do 10 000 satelitów, co SpaceX ma nadzieję osiągnąć do 2027 roku.

To wciąż za mało, aby spełnić standardy określone przez warsztaty Satellite Constellations 1 (SATCON1) w 2020 roku, spotkanie sponsorowane przez NOIRLab (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory) i AAS (American Astronomical Society), aby zgromadzić astronomów, decydenci polityczni i inni eksperci w celu omówienia wpływu dużych konstelacji satelitarnych na astronomię i społeczeństwo. Grupa poprosiła, aby wszystkie satelity LEO miały siódmą wielkość lub mniej. W nowym badaniu przyjrzano się również skuteczności wizjerów na satelitach Starlink, które SpaceX dodało od 2020 roku, aby zapobiec przedostawaniu się światła słonecznego do statku kosmicznego. Według obserwacji ZTF, wizjery zmniejszają jasność satelity około pięciokrotnie. Przyciemnia to satelity do widocznego poziomu jasności 6,8 magnitudo (najjaśniejsze gwiazdy mają jasność pierwszej wielkości, a najsłabsze gwiazdy, które możemy zobaczyć naszymi oczami, mają jasność około szóstej wielkości).

Więcej informacji:
Przemek Mróz i in., Wpływ satelitów SpaceX Starlink na obserwacje przeglądowe obiektów przejściowych Zwicky, The Astrophysical Journal Letters (2022). DOI: 10.3847/2041-8213/ac470a Autorzy badania zauważają również, że ich badanie jest specyficzne dla ZTF. Podobnie jak ZTF, nadchodzące Obserwatorium Vera C. Rubin, budowane w Chile, również będzie skanować niebo nocą, ale ze względu na bardziej czuły czujnik obrazowania astronomowie przewidują, że ślady satelitów mogą mieć na niego większy negatywny wpływ niż ZTF. SpaceX wystrzeliwuje 52 satelity Starlink z bazy w Kalifornii

READ  Kazachstan rejestruje 398 zagranicznych obserwatorów na najbliższe wybory parlamentarne, akredytacja zamknięta

Aktualności Najważniejsze miejsca

  • Nagłówek: Analizy instrumentów Palomar Research Wpływ satelitów Starlink
  • Sprawdź wszystkie wiadomości i artykuły z aktualizacji informacji o kosmosie.
Zastrzeżenie: Jeśli chcesz zaktualizować/edytować ten artykuł, odwiedź nasze Centrum pomocy. Aby uzyskać najnowsze aktualizacje Śledź nas na gtentengioraz Aktualności
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.