Connect with us

Gospodarka

Ożywienie wzrostu gospodarczego w Polsce wraz z ożywieniem gospodarczym | Pstryknąć

Published

on

Ożywienie wzrostu gospodarczego w Polsce wraz z ożywieniem gospodarczym |  Pstryknąć

Dane wyrównane sezonowo pokazują wzrost dynamiki w Polsce o 1,3% kwartał do kwartału, po wzroście o 0,3% w drugim kwartale br. (skorygowanym z -1,4%).

Pełny raport – wraz ze strukturą wzrostu – zostanie opublikowany 30 listopada. Na podstawie dostępnych danych zakładamy, że w III kwartale 2023 r. spadek spożycia prywatnego był zauważalnie mniejszy niż w I półroczu. Inwestycje w dalszym ciągu solidnie rosły (największa pozytywna niespodzianka w danych o PKB za 2023 r.) i koncentrowały się w dużych firmach. Zmiana stanu zapasów prawdopodobnie miała mniej negatywny wpływ na roczną dynamikę PKB niż w poprzednich kwartałach, choć proces odbudowy zapasów był kontynuowany. Dane bilansu płatniczego wskazują, że handel zagraniczny w dalszym ciągu pozytywnie wpływa na roczną zmianę PKB.

PKB Polski zaczął się odradzać

Produkt krajowy brutto, % r/r

Źródło: WNP.

Oczekujemy, że wygasający szok podażowy i postępująca dezinflacja będą sprzyjać ożywieniu konsumpcji, co będzie napędzać gospodarkę w nadchodzących kwartałach. Prognozujemy wzrost PKB na poziomie blisko 2% r/r na IV kwartał 2023 r. i około 0,4% na cały rok. W 2024 roku spodziewamy się przyspieszenia wzrostu gospodarczego do 2,5-3,0%.

Biorąc pod uwagę proinflacyjną strukturę wzrostu PKB w przyszłym roku, w której dominuje konsumpcja, Komisja Polityki Pieniężnej będzie ostrożna w sprawie dalszych obniżek stóp procentowych. Jednocześnie, biorąc pod uwagę utrzymującą się ujemną lukę popytową i obecną restrykcyjną politykę pieniężną, prawdopodobnie będziemy świadkami dalszej dezinflacji, choć w wolniejszym tempie niż w ostatnich miesiącach. Nasz scenariusz bazowy zakłada, że ​​stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie (5,75%) do końca 2024 roku.