Connect with us

Zabawa

Osły przejmą Oscary 2023

Published

on

Od tytułowej bohaterki EO w oficjalnym zgłoszeniu Polski do tegorocznych Oscarów Banshee autorstwa Inisherina Star Jenny – Osły mają swój moment w centrum uwagi, a my nie mamy go dość.

W niedawnym wywiadzie z ETalkAktor Eddie Murphy otworzył się na temat możliwego odwetu na swojej postaci w filmie Shrek Franczyzowa,

„Och, byłbym absolutnie otwarty. Gdyby kiedykolwiek wymyślili kolejnego Shreka, zrobiłbym to w dwie sekundy. kocham osły Chciałbym, żeby… Powinni byli nakręcić film o osiołku, Osioł jest zabawniejszy niż Kot w butach! To znaczy, kocham Kota w Butach, ale on nie jest zabawny jak osioł!”

Zrób miejsce dla osłów: Osły odegrały znaczącą rolę w przemyśle filmowym zarówno na ekranie, jak i poza nim. Pojawiały się w wielu klasycznych filmach i programach telewizyjnych i chociaż mogły nie mieć wystarczająco dużo czasu na ekranie jako ich lepiej wyglądający kuzyni z rodziny koniowatych, stały się zwierzętami, które stały się synonimem gatunku zachodniego.

John Wayne oparty na osiołku Opowiadam o wojnie (1937). Zdjęcie: Getty Images

Z epoki kina niemego: Jedno z najwcześniejszych zastosowań osłów w filmie miało miejsce w epoce kina niemego, kiedy używano ich do transportu sprzętu i aktorów. Wykorzystywano je również jako rekwizyty w scenach związanych z jazdą konną lub pasterstwem. Wiele zachodnich filmów przedstawiało osły jako pracowite, niezawodne zwierzęta niezbędne do życia na pograniczu. Często pokazywano ich dźwigających ciężkie ładunki, ciągnących wozy i pomagających kowbojom w łapaniu bydła.

Włoska aktorka Gina Lollobrigida jeździ na osiołku Chleb, miłość i zazdrość (1954). Zdjęcie: Getty Images

Osły odgrywają również kluczową rolę poza ekranem w opiece i szkoleniu innych aktorów zajmujących się zwierzętami. Często są używane jako zwierzęta towarzyszące, aby uspokoić nerwowe konie lub inne zwierzęta na planie.

Amerykańska aktorka Linda Cristal i amerykańska aktorka Martha Hyer Jane głaszczą osła podczas wizyty w Hiszpanii. Zdjęcie: Getty Images

Inną ważną rolą osłów w filmie była komiczna ulga. Filmy często opierają się na stereotypie, że osły są uparte, jednocześnie pokazując swoją inteligencję i lojalność.

Występowali w wielu kreskówkach i komediach, gdzie ich uparta osobowość zapewnia beztroskie chwile. Postać Kłapouchego w Kubuś Puchatek, jest przykładem tej nieustępliwości jako jedna z najbardziej znanych postaci osła w kulturze popularnej.

Wprowadź osła Kłapouchego Kubuś Puchatek

Eddie Murphy jako Osioł w Shrek Franczyza to wybitne osiągnięcie w świecie filmu animowanego. Wyjątkowy styl śpiewania, humor i talent Murphy’ego do improwizacji ożywiają Donkeya w sposób, który sprawił, że postać ta stała się jedną z najbardziej lubianych w serii.

Dupa Eddiego Murphy’ego w środku Shrek

Shrek i Osioł: Osioł pojawił się jako pierwszy w pierwszym Shrek Film z 2001 roku i od tamtej pory jest podstawą serii. Jest pomocnikiem głównego bohatera Shreka i służy jako komiks. Osioł jest początkowo przedstawiany jako gadający osioł, który zabłądził i szuka pomocy, a Shrek przyjmuje go jako tymczasowego towarzysza w jego podróży.

Przez cały film Osioł dostarcza humorystycznych komentarzy i często jest źródłem lekkich momentów, które równoważą poważniejsze elementy historii.

Dupa Eddiego Murphy’ego w środku Shrek

Występ Murphy’ego jako osła jest godny uwagi z wielu powodów. Jego praca wokalna jest bez zarzutu. Nadaje bohaterowi wyjątkową energię i rytm, który jest zarówno żywy, jak i zapadający w pamięć. Jego komediowe wyczucie czasu i prezentacja są również godne uwagi, ponieważ jest w stanie tchnąć humor nawet w najbardziej przyziemne kwestie. A jego zdolność do improwizacji i dowolnych kwestii w locie zaowocowała jednymi z najbardziej zabawnych momentów w serii.

Osioł Eddiego Murphy’ego w Shreku

Dzięki wkładowi Murphy’ego, Shrek Filmy są cenione od pokoleń. Ale co ważniejsze, Donkey nieumyślnie zaczął toczyć piłkę w celu reprezentacji osłów w przemyśle filmowym, który widzimy dzisiaj.

Colin Farrell i Jenny the Donkey Banshee autorstwa Inisherina

Nominowany w kilku kategoriach, w tym dla najlepszego filmu, jest film Martina McDonagha Banshee autorstwa Inisherinaw którym wystąpiła zadziorna Jenny, która posłusznie podążała za Padraicem Colina Farrella i była jego najbliższą przyjaciółką i powierniczką.

„Ona [Jenny] było super. Jest scena, w której wchodzi i zaczyna walić nosem w pudełko na stole – a w pudełku nie było niczego, co mogłoby ją uwieść. To był czysty instynkt. Byłem wielkim fanem niektórych jej wyborów aktorskich”.

– komentuje Colin Farrell Banshee autorstwa Inisherina współgwiazda Jenny

Kolejnym nominowanym do Oscara jest oficjalny wpis Polski w kategorii Międzynarodowy Film Fabularny – Jerzy Skolimowski EO, który opowiada o życiu widzianym oczami tytułowego bohatera. Tytułowe Eo reprezentuje sześć osłów: Ettore, Hola, Marietta, Mela, Rocco i Tako.

Oszałamiający obiektyw polskiego operatora Michała Dymka uchwycił podróż Eo jako byłego osła cyrkowego, który przemierza okrutne krajobrazy współczesnej Europy i spotyka najlepsze i najgorsze cechy ludzkości.

Nie ma różowego sposobu: Pomimo ich znaczenia w przemyśle filmowym, osły są często pomijane i niedoceniane. Często są poddawani surowym metodom szkolenia i złym warunkom życia, a wielu z nich przechodzi na emeryturę z branży, gdy nie są już potrzebni.

Osły odegrały znaczącą rolę w przemyśle filmowym zarówno na ekranie, jak i poza nim. Mamy nadzieję, że ten wzrost uznania dla osłów przejawi się w przyszłości w większej liczbie kin o osłach.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *