Connect with us

Sport

Obrońcy tytułu Włochy zakwalifikowali się do Mistrzostw Europy w 2024 r. po emocjonującym remisie z Ukrainą

Published

on

Obrońcy tytułu Włochy zakwalifikowali się do Mistrzostw Europy w 2024 r. po emocjonującym remisie z Ukrainą

LEVERKUSEN, Niemcy (AP) – Włochy będą bronić tytułu mistrza Europy w przyszłym roku w Niemczech po poniedziałkowym remisie 0:0 z Ukrainą, który wystarczył, aby zapewnić sobie miejsce.

Ostatni gwizdek był ulgą dla Włochów po pełnym napięcia meczu, który napastnik Federico Chiesa określił jako „mecz nokautowy”.

Nieco ponad dwa miesiące temu Włochy wydawały się mieć kłopoty po wygraniu zaledwie jednego z trzech pierwszych meczów w trudnej grupie, w której ponownie znalazły się wicemistrzowie Europy, Anglia i Macedonia Północna.

„Jestem bardzo szczęśliwy z powodu tych kwalifikacji. „Na początku września wydawało się to prawie niemożliwe, wszyscy byli trochę przeciwko nam, ale ostatecznie udało nam się i zakwalifikowaliśmy się” – Chiesa powiedział włoskiemu nadawcy Rai. „To był mecz, w którym panował duży poziom napięcia”.

Włochom grozi ryzyko wejścia do play-offów, jeśli przegrają z Ukrainą – bolesny punkt po porażce w play-offach z Macedonią Północną sprawił, że utraciły miejsce na Mistrzostwach Świata 2022. Zamiast tego Ukraina przechodzi do play-offów.

Bezbramkowy wynik był zaskoczeniem, gdyż obie drużyny stworzyły sobie wiele okazji. Włochy pozostały wierne agresywnemu stylowi ataku trenera Luciano Spallettiego, choć jedynym celem było uniknięcie porażki.

Chiesa, Giovanni di Lorenzo i Davide Frattesi nie wykorzystali doskonałych okazji dla Włochów w pierwszej połowie. Bramkarz Gianluigi Donnarumma zablokował strzał Mychajło Mudryka, uniemożliwiając Ukrainie objęcie prowadzenia po tym, jak błędna ocena Mudryka dała mu szansę po długim rzucie.

Ukraińscy piłkarze energicznie domagali się rzutu karnego w doliczonym czasie gry po tym, jak Bryan Cristante podciął Mudryka.

„Oczywiście wszyscy są rozczarowani wynikami, ale nie samym meczem, ponieważ uważam, że w tej chwili spisaliśmy się dobrze w meczu przeciwko mistrzom Europy” – powiedział Oleksandr Zinchenko po rozegraniu meczu na środku obrony Ukrainy. Jestem pewien, że przeanalizujemy tę grę, wyciągniemy z niej pozytywne wnioski i pójdziemy dalej. Nadal uważam, że mamy świetny zespół i świetlaną przyszłość.

READ  Nowy jacht Conrada o długości 145 stóp będzie największym jachtem w Polsce po zwodowaniu – raport Robba

Technicznie rzecz biorąc, mecz był meczem u siebie na Ukrainie, ale został rozegrany na stadionie Bayeru Leverkusen w Niemczech z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ukraina kontynuowała swoje tournee po Europie, grając każdy z czterech meczów kwalifikacyjnych „u siebie” w innym kraju – najpierw na Słowacji, potem w Polsce, następnie w Czechach, a teraz w Niemczech.

Trener Serhij Rebrow docenił głośne wsparcie publiczności dla ukraińskiej drużyny, a włoskich zawodników za aplauz dla ukraińskiego hymnu. „To bardzo emocjonalne” – powiedział. Po ostatnim gwizdku, gdy Włochy świętowały, ukraińscy piłkarze zebrali się wokół środkowego koła, aby złożyć hołd kibicom, wśród których było wielu Ukraińców.

Ukraina nadal ma szansę zakwalifikować się do Euro 2024 w drodze play-offów. Ukraina po raz drugi z rzędu zakwalifikowała się do dużego turnieju w fazie play-off po porażce z Walią, przez którą straciła miejsce na Mistrzostwach Świata w 2022 roku.

___

Wniosła swój wkład pisarka sportowa AP, Daniella Matar z Mediolanu.

___

Piłka nożna AP: https://apnews.com/hub/soccer

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *