Connect with us

Świat

Nowozelandzcy protestujący przeciwko szczepionce COVID przeciwstawiają się ultimatum policji, aby opuścić Parlament

Published

on

Nowozelandzcy protestujący przeciwko szczepionce COVID przeciwstawiają się ultimatum policji, aby opuścić Parlament

WELLINGTON, 16 lutego (Reuters) – Protest przeciwko mandatowi szczepień przed parlamentem Nowej Zelandii nasilił się w środę, a setki ludzi ignoruje ostrzeżenie policji, że ich pojazdy zostaną odholowane, jeśli nie wyjadą dobrowolnie.

Zainspirowani demonstracjami kierowców ciężarówek w Kanadzie, przez dziewięć dni protestujący zablokowali kilka dróg wokół parlamentu Wellington „Beehive” ciężarówkami, furgonetkami i motocyklami i obozowali na trawnikach przed charakterystycznym budynkiem.

„Dzisiaj w Parlamencie nastąpił napływ protestujących, w tym dzieci. Jednak tłum był uporządkowany” – powiedział dziennikarzom zastępca komisarza policji Richard Chambers, szacując, że około 450 pojazdów zablokowało teren.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„To bardzo złożona sytuacja i zwracamy uwagę na taktykę, którą musimy zastosować, aby zapobiec eskalacji sytuacji” – dodał Chambers.

We wtorek policja postawiła protestującym ultimatum, aby się wyprowadzili, w przeciwnym razie funkcjonariusze zaczną holować i zajmować pojazdy.

Chambers poinformował w środę, że policja poczyniła pewne postępy we współpracy z liderami protestów i około tuzina pojazdów odjechało dobrowolnie.

Protest rozpoczął się jako sprzeciw wobec nakazów szczepień przeciwko COVID-19, ale protestujący dołączyli do grup wzywających do położenia kresu restrykcjom pandemicznym, a niektórzy zwrócili uwagę na inne kwestie społeczne, takie jak cenzura i prawa społeczności etnicznej Maorysów. W szczytowym momencie protestu oszacowano, że zaangażowane były tysiące protestujących.

Premier Jacinda Ardern określiła demonstracje jako zjawisko „importowane” i odrzuciła wezwania do zniesienia wszystkich ograniczeń, ponieważ Nowa Zelandia widzi wzrost liczby przypadków COVID-19 z powodu wariantu Omicron.

Nowe codzienne przypadki pandemii osiągają najwyższy poziom, a w środę zgłoszono ponad 1100 przypadków po złagodzeniu niektórych ograniczeń w tym miesiącu.

Nowa Zelandia, kraj liczący pięć milionów ludzi, ma jedne z najniższych liczb przypadków COVID-19 na świecie, głównie ze względu na surowe ograniczenia graniczne związane z koronawirusem i ograniczenia społeczne. W sumie zgłosił około 22 300 infekcji, w tym 53 zgony.

READ  Główny epidemiolog Szwecji: Nie mamy drugiej fali koronawirusa

Granice kraju są nadal zamknięte, a dziesiątki tysięcy Nowozelandczyków mieszkających za granicą są odcięte od swoich rodzin.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Praveena Menona; Montaż przez Jane Wardell

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *